ENDOMETRİOZ Nedeni

ENDOMETRİOZ Nedeni: Çeşitli kuramlar vardır: Bun­lardan birine göre, anormal hormonal uyarma sonucu, rahim ve fallop borula­rını yapan (bkz. Fallop Boruları) hücre­lerin, değişik yerlerde doku yapmaya başlamasıdır. Diğer bir kuram da, ra­him iç yüzeyinden ayrılan hücre grup­larının, fallop boruları yoluyla gidip, över yüzeyleri gibi anormal yerlere yer­leştiğini ve buralarda bir nevi doku kül­türü davranışı gösterdiğini iddia eder. Belirtileri: Endometrioz odakları şunlardır: 1. Överlerin yüzeyi, 2. Göbek, 3. Yuvarlak bağ (bkz.) üstü, 4. Karın aşağı bölümlerindeki ameliyat yaraları yerleri, 5. Mesane peritonunun dış yü­zeyi, 6. Pelvis içi kalınbarsak peritonun dış yüzeyi, 7. Vagina-rektum arası do­kuları, 8. Pelvisi döşeyen periton.
Hastalık, genellikle 30 yaşından son­ra başlar ve ağrı, disparöni (bkz.) dis-menore ve kalınbarsağı ilgilendirdiği hal­lerde de barsak tıkanması görülür. Tedavi: Bu odakların cerrahi olarak çıkartılmasıdır. Endometrioz alanı çok geniş olup, cerrahi müdahale olanaksız ise, sentetik progesteron hormonu teda­visine başvurulur.

PAYLAŞ
ENDOMETRİOZ Nedeni Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. melda 22 dedi ki:

  sevinc Endometrioz cok ilerlemediyse ilac tedavisi ile gecebilmektedir. ancak ilerlemis ise mutlaka ameliyat ile alinir. vucuda zarar verecek derecede ise genelde yumurtaliklar alinir ve kadin adetten kesilir. böylece endometrioz biter.
  rahatsizlik cok fazla degil ise, cocuk istegi yok ise menopoza kadar beklenilir, o zaman kendiliginden gecer adetin kesilmesi ile.

 2. sevinc dedi ki:

  yas 37endometrioz adet duzensizliyi var tedavisi varmi

 3. asgerova gulnara dedi ki:

  men bilmek isterdim,hamileliyin ilk heftelerinde ne elametler ola biler?

Sayfa başına git