Eskar

‘’Yanık Yaralanmasına Genel Bir Bakış Doğrultusunda Eskar Nedir Sorusunun Cevabı’’

Eskar dokusunu anlatabilmek için öncelikle yanık nedir konusuna değinmek gerekir. Çünkü eskar yanık neticesi sonucunda gelişen bir durumdur. Bu nedenle yanık meselesine bir göz atmak gerekiyor.

Ateşin keşfinde bu yana insanoğlu ateşle sürekli iç içe yaşamıştır. İnsanoğlu için ateş artık vazgeçilmez bir parça adeta yaşam kaynağı olmuştur. Bu nedenle insanlar ilk çağlardan beri ateşle haşır neşir içerisinde yaşarlar. İnsanların ateşle diyaloğunun bu derece olması yanık yaralanmalarını da beraberinde getirmiştir. Öyle ki bazı yanık yaralanmaları hafif bir şekilde atlatılıp tedavisi mümkünken bazılarının ise tedavisi olmayıp ölüme kadar götürmüştür.

Teknolojik gelişmelerle paralel olarak ilerleyen yanık yaralanmalarının derecesi ısının ne derecede olduğu ve temas süresine bağlı olarak değişmektedir. Yanığı olan kişinin yanık derecesinin ne kadar ciddi olduğu yanan bölgenin derinliği ve genişliği ile doğru orantılıdır. Yanıklar küçük bir çay bardağı içindeki sıvının tenimizle temas etmesi ile de oluşur kızgın bir yağın elimize veya vücudumuzun herhangi bir yerine dökülmesiyle de oluşur.  Sıcaklık derecesi değişen bu maddelerin derimizde bıraktığı yara derinliğine bakarak bunu anlayabiliriz.

Çeşitli kremler ve tedavi yöntemleri ile tedavisi mümkün olan bu yanıkların ardından deri üzerinde oluşan bir takım oluşumlar oluşur. Şöyle ki yanık sonrası derinin kendi kendini tedavi etme sürecinde deri veya mukoza denilen kısımda ölü, siyahımsı bir doku kabuğu oluşur işte bu oluşan ölü kabuğa eskar denmektedir. Eskar bir nevi derinin kendini yenileme sürecinde oluşturduğu siyah ölü tabakadır. Eskar derinin kendini yenileme süreci içerisinde dökülür ve yerini yeni deri tabakasına bırakır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git