Semptomlar Hastalık Belirtisi Olabilir

GEĞİRME, MİDE GURUL­TUSU VEYA GAZ
Geğirme, mide gurultusu veya gaz, genellikle yediğiniz yiyecek­lerle ve beslenme alışkanlıkla­rınızla bağlantılı olan yaygın sorunlardır. Ancak, beraberinde göğüs ağrısını veya tuvalete çıkma düzeninde değişiklikleri getirdiğinde, doktora görünme­nizi gerektiren bir rahatsızlığa işaret edebilirler.

DIYARE
İshal, bağırsakla ilgili birçok bozukluğun belirtisi olabilir ve aynı zamanda yediğiniz şeylerden de kaynaklana­bilir. Diyare sık oluyorsa veya beraberinde karın ağrısı ve ateş de getiriyorsa, doktora görünmenizi gerektiren bir rahatsızlık söz konusu olabilir.

MİDE BULANTISI VEYA KUSMA
Mide bulantısı ve kusma birçok hastalıkta ortaya çıkar. Yaralanma sonucu ortaya çıkmışsa veya şiddetli karın ağrısı veya baş ağrısı da varsa mide bulantısı veya kusma, doktora görünmenizi gerek­tiren ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilir.

belirtiREKTAL KANAMA
Anüsten kan gelmesi veya dışkıda açıkça görülebilen kan olması – her ikisi de tuvalette veya tuvalet kağıdının üzerinde görülebilir- rektal kanama kapsamında ele alınabilir. Özellikle de tuvalete çıkma düzeninde değişikliklerle birlikte meydana geldiğinde, rektal kanama doktora görünmenizi gerektirir.

REKTAL AĞRI VEYA KAŞINMA
Rektal ağrı veya kaşınma, bazen tuvalete çıkmakta zorlan­mayla birlikte meydana geldi­ğinde genellikle ciddi bir durum değildir. Ancak, uzun süreli rektal ağrı, özellikle de kanama veya tuvalete çıkma düzeninde değişiklikleri de beraberinde getirdiğinde, doktora görünme­nizi gerektiren bir durumdur.

AĞRILI VEYA SIK İDRARA ÇIKMAK
İdrara çıkarken veya çıktıktan hemen sonra ağrı hissetme, idrara çıkmakta güçlük çekme veya idrara çıkma miktarında veya sıklığındaki değişiklikler enfeksiyonlardan, hormon değişimlerinden, metabolik bozukluklardan, tümörlerden, ilaçlardan veya yalnızca aşırı sıvı tüketiminden kaynaklanabilir.

VAJINAL YARALAR, KİTLELER VEYA AĞRILAR
Vajinadaki yaralar veya kitleler cinsel yolla bulaşan bir hasta­lıktan kaynaklanabilir. Bir hastalık söz konusuysa, tanı konabilmesi için ve eğer gerek­liyse, sizin ve cinsel ilişkide bulunduğunuz kişilerin tedavi görebilmesi için doktorunuzla bir an önce görüşün. Vajinal ağrı ile birlikte akıntı, kanama ağrılı veya cinsel ilişki esnasında idrara çıkma, vajinal veya diğer organlarla ilgili bir bozukluğa veya idrar yolu enfeksiyonuna işaret edebilir. Bu sorunlar da doktora görünmenizi gerektirir.

VAJINAL AKINTI, KAŞINMA VEYA TAHRİŞ
Vajinal akıntının miktarı ve kıvamı adet döngüsü süresince değişkenlik gösterebilir. Akıntının şiddeti, rengi, kıvamı veya kokusundaki belirgin değişiklikler doktora görün­meniz gerektiğinin işaretidir.

BEBEKLERDE AĞLAMA
Bebeğinizin ağlama özelli­ğinde, sesinde veya süresinde, hiç bir belirgin sebep olmaksızın değişimler meydana gelebilir. Tüm bebekler, aç oldukları için, bezleri ıslak olduğu için, gazları olduğu için ve kucağa alınmak istedik­leri için ve bunlar gibi daha birçok sebepten ağlarlar. Hastalığa veya yaralanmaya bağlı ya da dindirilemeyen ağlama söz konusu olduğunda, bebeğinizi doktora göstermeniz gerekir.

BEBEKLERDE ATEŞ
Bebeğinizin ateşi, günün zamanına veya aktivite düzeyine göre değişebilir. 38°C ve daha yüksek rektal ısı, ateş göstergesidir. Genellikle, 1 yaşını doldurmamış bebek­lerde 40°C ve üstü, yüksek ateş olarak nitelendirilir. Ancak, bebeğiniz 3 aylıktan küçükse ve az da olsa ateşi varsa dokto­runuzu arayın. Bebeğiniz 3 ila 12 aylıksa ve ateşi 38.30C’den yüksekse doktorunuzu arayın.

BEBEKLERDE DIYARE
Dışkının cıvık, sulu olması veya daha sık dışkılama, diyare göstergesidir. Gastrointestinal enfeksiyonlar veya beslenme biçimindeki değişiklikler, bebeklerde diyareye yol açan genel sebeplerdir. Sürekli karın ağrısı ve kusma ile birlikte meydana geldiğinde, diyarenin doktorun dikkatine sunulması gerekir.

BEBEKLERDE KUSMA
Bebeklerde mide içeriklerini ağızdan çıkarma (kusma), sık rastlanan bir durumdur. Ancak, genelde olduğundan daha sık ya da daha şiddetli kusma ya da ateş, süt emmeye isteksizlik, kabızlık veya diyare durumları ile birlikte meydana gelen kusma, doktora gidilmesini gerektirir.

CİLTLERİNDEKİ KIZARIKLIKLAR
Ciltteki kızarıklıklar çok yaygındır. Su kabarcıkları, tanelenmeler veya pullanmalar, pişik de dahil olmak üzere bir takım önemsiz cilt problemle­rinden kaynaklanıyor olabilir. Ateş de söz konusu olduğunda doktora görünmek gerekebilir.

BEBEKLERDE VE ÇOCULUK­LARDA KABIZLIK
Seyrek, ağrılı, kuru, sert veya rahatsız edici dışkılama, kabızlık göstergesidir. Çocuklarda Kabızlığın genel sebep­leri, düşük lifli yiyeceklerle beslenme, yetersiz su alımı, egzersiz yapmama ve kaygıdır. Kabızlık bir bebekte meydana geldiğinde ya da hangi yaştan olursa olsun çocuklarda kabız­lıkla birlikte karın ağrısı da baş gösterdiğinde, doktora görünmek gerekir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git