Gebelikte Mide Bulantısı ve Kusma

Bazı kadınlar için, kusma olsun ya da olmasın erken bir hamilelik belirtisi mide bulantısıdır; genellikle sabah bulantısı olarak adlandırılır. Bu durum hamile ka­dınların hemen hemen % 70’ini etkiler. İster sabah, ister günün başka bir saatinde ortaya çıksın, genellikle erken başlar ve siz hareket ettikçe gün içinde artar.

Sabah bulantısı hamileliğin 6. hafta­sında başlayabilir. Cesaretli olun, sabah bulantısı giderek artar ve genellikle ilk trimestenn sonuna doğru biter (13. Haf­ta). Sabırlı olun ve bu durumun geçici olduğunu aklınızda bulundurun.

Birçok kadında mide bulantısı olur. Genellikle tıbbi yardım alacak kadar so­runa neden olmaz. Bunun yanında, hyperemesis gravidarum (aşın derecede mide bulantısı ve kusma) olarak adlandı­rılan bir durum çok fazla kusmaya neden olur, bu da besin ve sıvı kaybına neden olur. Böyle bir durumda hamile kadın çoğu kez damardan verilen sıvılar ve ilaçlarla hastanede tedavi edilir. Ayrıca bu problemi tedavi etmek için hipnoz yöntemi başarıyla uygulanmaktadır.

bulantiÖnlem: Reçetesiz satılan öksürük ve nezle ilaçlarını kullanırken dikkatli olun. Bazıları % 25 oranında alkol içerir.
Aşırı derecede mide bulantısı ve kus­manız olursa, eğer hiçbir şey yiyemiyor veya içemiyorsamz ya da günlük aktivi-telerinize devam edemeyecek kadar has­ta hissediyorsanız doktorunuzu arayın. İlk doğum öncesi randevunuz bir süre için programlanmayabilir ama acı çek­meniz İçin bir neden yoktur. Doktorunu­zun tavsiye edeceği ve size yardımcı olacak bazı basit Öneriler bulunabilir. Doktorunuz bir reçete de yazabilir. (Aşa­ğıdaki açıklamaya bakınız.) Bu duru­mun normal olduğuna dair içinizin ra­hatlaması ve bebeğinizin iyi olduğunu bilmek rahatlatıcı olabilir.

Hamilelikteki normal mide bulantısı ve kusma için tamamen başarılı olan bir tedavi yoktur. Sabah bulantısının belirti­lerini hafifletecek bir hap, Birleşik Devletler’de Bendectin ismi altında satıl­maktadır ve ilaç doğumsal kusurlara ne­den olduğu iddialarıyla 1980’lerin ba­şında piyasadan kaldırılmıştı. Bunun ya­nında, araştırmalar bu iddiaları destekle­medi ve hamilelik döneminde kullanımı­nın güvenli olduğu ispatlandı. FDA (Amerikan Gıda Dairesi), bu ilacın ince­leme ve araştırma verilerini yeniden gözden geçirdi ve ilacı “güvenli” kabul etti. Bendectin reçete ile satılmaktadır.

Akupressure, akupunktur ve masaj mide bulantısı ve kusma ile başa çıkma­da yardımcı olabilir. Akupressure bant­ları, deniz tutması için takılır, bazı ka­dınların daha iyi hissetmelerini sağlar. Ayrıca mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olacak FDA onaylı başka bir araç daha vardır.
Bu, bebeğinizin gelişiminde son dere­ce önemli bir dönemdir. Mide bulantısı­nı yatıştırmak için, karnımzdaki bebeği, hamilelik sırasında kullanımının güveni­lir olup olmadığı bilinmeyen bitkilere, reçetesiz satılan ilaçlara veya diğer “ilaçlara” maruz bırakmayın. Doktoru­nuzla mide bulantısı ile başa çıkmanın farklı yollarını ele alın.

Mide bulantısını hafifletmeye yar­dımcı olan akupressure bantlarını duymuş olabilirsiniz. Akupressure yönteminden daha öteye giden baş­ka bir araç FDA tarafından onaylan­mıştır. Bu bant, 1997’den beri piyasadadır ve araç tutması veya kemoterapi nedeniyle pek çok kişinin ya­şadığı mide bulantısı ve kusmayı ha­fifletmek için kullanılır. Yeni bir ça­lışma, sabah bulantısını hafifletme­ye de yardımcı olduğunu gösterdi.

Patentlidir ve ReliefBand markası altında satılmaktadır, hemen hemen büyük bir kol saati kadardır ve bile­ğinizin iç kısmına kol saati gibi takı­labilir. Hafif elektrik sinyalleri kul­lanarak, bilekteki sinirleri uyarır; bu uyarının, beyin ve mide arasında oluşan ve mide bulantısına neden olan mesajları engellediğine İnanıl­maktadır. Kişisel rahatınıza yönelik , maksimum seviyede kontrol için sinyalleri ayarlamanıza olanak tanı­yan çeşitli uyan düzeyleri vardır.

Mide bulantısı başladığında kullanı­labilir veya hasta hissetmeden önce de takabilirsiniz. Bu cihaz, yeme veya içmeye engel olmaz. Suya ve darbeye dayanıklıdır, o yüzden her za­man kullanabilirsiniz.

Yapabileceğiniz Bazı Şeyler:

Daha iyi hissetmenizi sağlamak için daha sık ve az yemek yiyin. Uzmanlar ne hoşunu­za gidiyorsa onu yemeniz konusunda hemfikir. Hoşa giden gıdalar daha kolay bir şekilde kontrol altında tutabileceği­niz gıdalar olabilir. Eğer ekşi hamurlu bir ekmek veya limonlu bir soda istiyor­sanız hemen alın! Bazı kadınlar protein­li gıdaların midelerinde daha iyi sindirildiğini fark ederler; bu gıdalar; peynir, yumurta, yer fıstığı yağı ve yağsız etler­dir. Ayrıca Beslenme bölümündeki açık­lamalara bakınız.

Gıdaları kontrol altında tutamasamz bile sıvı alımınızın iyi durumda oldu­ğundan emin olun. Dehidrasyon (vücu­dun susuz kalması) bir süre yemek ye­memekten daha ciddi bir durumdur. Eğer çok fazla kusuyorsanız, kusarken kaybettiklerinizi yenilemenize yardımcı olması için elektrolit içeren sıvılar seç­meniz gerekebilir. Doktorunuza hangi sıvı içecekleri önerdiğini sorun.

PAYLAŞ
Gebelikte Mide Bulantısı ve Kusma Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. ayşe köse dedi ki:

    ben 13 hatalık hamileyim,4. hafta da bulantılarım başladı.. hem şeker hem tiroit hastasıyım. bulantılar yüzünden 10 gün hastane de yattım. serumun bini bir para eder.. ben de yeek yiyemiyorum. bulantlarım,kusmalarım,halsizliğim, mide yanmaları, baş ağrılarım çok..yanımda ailem var. herşeyden tiksiniyorum, koltuk kumaşları, ten kokusu neler neler… herşey midemi bulandırıyor.Güneş ışığı, ses bile bulantı yapıyo. Beni et,süt ürünleri yemem konusunda zorluyolar.yiyemiyorum diye psikolojim iyice bozuldu. ağlıorum.:'(..Allah hepimize kolaylık versin.CEnnet anaların ayakları altındaymış gerçkekten..

Sayfa başına git