Yolun Yarısı Gebeliğiniz 20. Haftada

Yolun Yarısı; Gebeliğiniz 20. Haftada; gebeliğinizin bu ayında kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Saçlarınız, cildiniz ve vücudunuzdaki değişikliklerden dolayı daha da güzelleşeceksiniz ve kendinizi farklı hissedeceksiniz. Fırsatınız varsa tatilin tam zamanıdır. Bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başlamanız da sizi ayrıca heyecanlandıracak ve çok güzel duygular hissedeceksiniz. Ancak tecrübesizliğiniz nedeni ile bu hareketleri fark etmeye başladığınız da önceleri bunları bağırsak hareketleri ya da guruldama gibi algılayabilirsiniz bu hareketleri.

Meme uçlarınız daha da koyulaşacak, memelerinizin büyümesi bu haftalar da çarpıcı boyutlara ulaşabilir. Rahminizin tepesi göbeğinize kadar yükselecektir. 20. hafta da 1 kilodan az kilo almanız beklenir. Sağlıklı beslenmenize daha çok dikkat etmeniz gerekmektedir; çünkü bebeğinizin en hızlı büyüdüğü ve sizin en çok kilo alacağınız bir döneme giriyorsunuz. 5 aylık gebeli döneminizde yaklaşık 3-4  kilo almanız gerekmektedir.

gebelikte 5 ay

Cildinizde ki bu yoğun koyulaşma doğumdan sonra gidecektir, panik yapmayın. Memelerden ilk süt denen kıvamlı bir salgı gelebilir. Gebelik döneminde bu sütü yalnızca silmeniz yeterlidir. Meme uçlarınızı sıkarak daha fazla süt gelmesi için zorlamamalısınız.

Gelişen Bebeğinizin Durumu Nedir?

Dişleri gelişmek ile birlikte saçları da görülmeye başlamıştır. Bebeğinizin derisini koruyacak olan  yağlı bir madde derisinin üzerinde oluşmaktadır. Bebeğin hastalıklara direncini arttıracak bağışıklık sistemini güçlendirecek maddeler sizden bebeğinize geçmeye başlamıştır.

Bebeğiniz yerinde duramıyor bu aylar da oldukça hareketlidir. Dışarıdan gelen seslere tepki verebilir tabi ki bunu hareketlenmesi ile belli eder. Ancak çoğu bebekler de de bu hareketlilik  olmayabilir ki bu da normaldir.

Bebeğiniz artık yumruklarını sıkıyor olacaktır. Bacağı ve vücudunun diğer kısımları artık birbiri ile uyumludur.

5. ay da özellikle belinizi zorlamayın ve topuklu ayakkabılardan bu aydan sonra kesinlikle uzak durun. Bebeğiniz için oda, mobilya ve kıyafet hazırlıklarına başlayabilirsiniz.

Gebelik Döneminde en çok Sorulan Soru; Yolculuğa Çıkabilir miyim?

Gebeliğiniz boyunca uzun da olsa yolculuğa çıkmamanız için bir neden yoktur; ancak tek başınıza özel otomobil ile yola çıkmanız sakıncalı olabilir. Yolculuğa çıkarken rahat ve bol giysiler giyin, kan dolaşımınızın rahat olması için en az iki saatte bir kaç kez mola vermelisiniz. Ve mümkünse bu aydan sonra uzun seyahatlere çıkmayın, ayrıca bu aydan sonra özel otomobiliniz ile tek başına sürüş yapmayın.

PAYLAŞ
Yolun Yarısı Gebeliğiniz 20. Haftada Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Eda karlı dedi ki:

    Gebelik sürecinde hafta hafta bizi neleri beklediğini kadinlarsitesi.com daki makale ve yazılardan takip edebiliyoruz. Fakat hamilelik süreci beraberinde bazı konularada yer verilmesini rica ederim. Örneğin doğum sürecinde özel hastanelere fark verilmemesi, test ve tetkiklerin SGK ve tamamlayıcı sigorta ile karşılanması ve 2014 yılında bazı hakların daha verileceği gündemde. bilgisi olan lütfen paylaşsın.

Sayfa başına git