Bilinç Kaybı

ŞUUR KAYBI. Bilinç Kaybı.

Mantıklı düşünme ve akılcı davranışlar devam ettirme yetersizliğine kafa karışıklığı denir. Kafa karışıklığını herkes yaşayabilir ancak bu durumun gerekenden fazla sürmesi (birkaç saat ya da daha fazlası) beklenmedik bir durumdur.

Ajitasyon, nabızda artış, gözbebeklerinin büyümesi, titreme ve bazen halüsinasyonla görülen bilinç kaybı da (delirium) bir tür kafa karışıklığıdır. Dışarıdan bakıldığında bu zihinsel işlevlerdeki değişiklikler bunamada görülen belirtilere benzemektedir.

Yalnız atakların hızı ve bilinç (şuur) düzeyi aradaki iki önemli farktır.

Kişi eğer bilinç kaybı yaşıyorsa tedavisi büyük bir hızla gerçekleştirilmelidir. İnsan hayatını tehdit eden bu hastalığın enfeksiyon, kalp krizi geçirme, kalp yetmezliği, böbrek rahatsızlığı, karaciğer yetmezliği, kontrol edilmeyen şeker hastalığı, alkol vb madde kullanımında doz aşımı gibi önemli sebepleri olabilir. Bu durumsa çoğunlukla narin ve ileri yaşlı kimselerde görülür.

srkybİleri yaşlı insanlar geçirdikleri ameliyatlardan sonra bilinç kaybı yaşamaya daha meyillidirler. Bunların haricinde reçeteli veya reçete gerektirmeyen birçok ilaç dahil ileri yaşlı kişilerde bilinç kaybı yaşatabilir.
Belirtiler

Belirtileri çoğunlukla birkaç gün veya birkaç saat gibi kısa sürelerde gelişen kafa karışıklığı ve bilinç kaybı sırasında hastada şuur bulanıktır, hasta uykuludur veya alarm halindedir.

Belirtileri: Endişe ve tedirginlik, ajitasyon ve duygu devinimleri, korku, kuşkuculuk, kişinin titremesi, idrarını tutamaması, halüsinasyonlarla karşılaşması ve birbirini tutmayan konuşmalar yapması.
Bu rahatsızlıkta asıl önemli işaret kişinin bir işe veya göreve odaklanma zorluğu yaşıyor olmasıdır. Bu gibi bir durumda kişi uykuludur veya uyandırılmakta zorlanılır.

Tedavi Yöntemleri
İlgili doktorun fiziksel muayenelerinden sonra hastanın bir yakınından alınacak kişinin özel durumuyla ve davranışlarıyla ilgili bilgilere ihtiyaç duyulur. Hastalığa sebep olabilecek her türlü tıbbi hal ortadan kaldırılmalıdır. Ajitasyonun çok şiddetli olması durumunda hastanın yatışmasını sağlamak için anksiyeteye karşı verilecek ilaçlar kullanılabilir. Bunun yanı sıra hastanın yanında bir yakının olması kafa karışıklığı ve ajitasyonla ilgilenmede destekleyici olabilir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git