Sizin de Tırnaklarınız Böyle Oluyorsa Bakın Neyin Habercisi Erken Önlem Çok Önemli

“Gözümüz ruhun penceresi” olduğunu duymuş olabilirsiniz, ancak anlaşılan, tırnaklar ise vücudun kapısıdır.

Birçok uzmana göre, tırnaklarımız vücudumuza uygun şekilde tedavi edilmediğinde çok acı çekiyor. Dahası, vücuda giren takviyeleri tüketir.

Bu nedenle tırnakların şartları, vücuttaki iç sorunların büyük bir göstergesidir. Onlar bu belirtileri gösterebilir tiroid sorunları , anemi ve beslenme yetersizliği.

Tırnak keratin proteininden meydana gelir tırnak yapısı kimliğini oluşturur.

Sinirler, lenf damarları, damarlar ve sinirler tarafından şekillendirilirler. Genetik şekillerini belirler, ancak tırnakların kalitesi tüm insanlarda aynıdır. Genellikle kırılgan, yarı şeffaf ve pürüzsüz değildirler.

Ancak eğer tırnak, besin maddeleri ile düzgün bir şekilde beslenmezse lekelenirler ve sertleşirler. Bu konular, uygun diyet, vitaminler ve takviyelerin kullanılması ile tedavi edilebilir.

Tırnaklar genellikle vücudun diğer sağlık sorunlarını gösterir ve bunlar daha karmaşık bir iç sorun yaşadığını gösteren en yaygın 7 tırnak koşuludur:

Yumuşak tırnak

Neden: demir eksikliği

Çözüm: Bu durumda, doktorunuz günde üç kez, demirden zengin gıdaların yanı sıra 325 miligram demir sülfat alımını önermelidir.

Beyaz noktalar

Sebep: tırnak yaralanması ve yetersiz çinko seviyeleri

Çözüm: Kabak tohumlarında, kırmızı ette ve bezelyede günlük olarak 50 miligram çinko almalısınız

Kırılgan tırnaklar

Sebep: eksiklik veya demir ve B vitamini, dehidrasyon

Çözüm: Herkesin üçte birinde kırılgan tırnak var. Bu nedenle, günde iki ya da üç kez bir yarım yıl süreyle bir miligram Biotin almanız önerilir. Hamilelik durumunda, Biotin almadan önce doktorunuza danışın. Ayrıca, jelatin, kalsiyum ve kolloid mineral takviyelerinin alımından faydalanacaksınız.

Sarı tırnaklar

Sebep: hava tırnakları / vitamin E eksikliği olmayan tırnak cilasının çok uzun süre kullanılması

Çözüm: 400 mg E vitamini günde iki kez alınmalıdır, ayrıca badem, fındık, buğday tohumu, tatlı patates, yer fıstığı ve E vitamini açısından zengin diğer gıdaların tüketimi ile de çok yararlanabilirsiniz.

Yatay çizgiler veya yatay girintiler

Nedeni: Bu, travma, beslenme yetersizliği, sedef hastalığı, ameliyat geçiren yüksek ateş gibi daha ciddi sağlık koşullarının bir belirtisi olabilir. Ayrıca, gerekli besin maddelerinin eksikliği, renk değişikliği, şekil değişikliği ve kırılgan tırnaklara neden olur. Sırt, aynı zamanda, ön tırnak parçasının veya kütikül yaralanması gibi travmanın bir sonucudur.

Çözüm: Günlük 55 gram protein ve 10.000 IU’ya kadar A vitamini almalısınız. Ayrıca, çivilerinizi güçlendirmek için her gün 3 miligram diyet silikonu alabilirsiniz.

Dikey çizgiler

Nedeni: dikey çizgiler malnutrisyonun bir sonucudur, yatay çizgiler mineral ve vitamin eksikliğinden kaynaklanmaktadır

Çözüm: Tırnak katmanlarına zarar verebileceğinden az güderi tamponu ve badem yağı kullanarak tırnaklarınızı parlatmanız ve törpülemeniz, ancak haftada 3-4 kez yapmanız gerekir.

Mantar

Neden: Genellikle tırnaklar yüksek rutubet ve sıcaklık ile karşı karşıya kalırsa, mikroorganizmalar tırnağı geliştirir ve kalınlaşır. Tırnağın bir kısmı tırnak yatağından koparılıp sarımsı, yeşilimsi veya dağınık tırnaklara neden olur.

Çözümler: Mantar meselesini tedavi edene kadar tırnaklarınızı anti bakteriyel kusursuz çay yağına birkaç kez ıslatın. Üstelik, günde 3 kez 200 miligram mifrayı veya bazı diğer bitkileri güçlü antifungal özelliklere sahip olarak alabilirsin.

Bazen şiddetli tırnak sorunları yorgunluğa neden olabilir, bu nedenle aşağıdaki gibi daha karmaşık sağlık hastalıkları gösterebileceğinden uygun bir tedavi hakkında doktorunuza danışmalısınız:

  • Yukarı / bükülen tırnaklar (tiroid enfeksiyonu),
  • Kırılgan tırnaklar (hipertiroidizm / hipo),
  • Mavi tırnak yatağı (kan akımı sorunu),
  • Sarı tırnaklar (kronik bronşit),
  • Kırmızı tırnak yatağı (koroner hastalık),
  • Beyaz tırnak yatağı (karaciğer enfeksiyonu)
PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git