Sarımsak ve Çilek Sofranızdaysa Hastalık Yok

Sarımsak ve Çilek!

Karşımızda doğal bir antibiyotik ve antioksidan özelliklerine sahip iki muhteşem bitki var; sarımsak ve çilek…. Sarımsak yemekleri lezzetlendiren doğal bir antibiyotik. Çilek ise yemekten sonra tüketilmesi önerilen antioksidan özellikli muhteşem bir meyve! Bu iki bitkinin de uzmanlar özellikle gelişim çağındaki çocuklar ve yaşlılar için tüketilmesini zorunlu olarak belirtiyorlar. Doğa da var olan bu muhteşem bitkileri isterseniz kendi bahçe veya balkonunuzda da rahatlıkla ve hormonsuz olarak  üretebilirsiniz.

Gelin bu muhteşem iki bitkinin bilinmeyen faydalarını da öğrenelim ve tüketimine özellikle dikkat edelim! 

SARIMSAK:

Doğal antibiyotik olan sarımsağı sofralardan ve yemeklerden eksik etmeyin! Bağırsak kurtlarını ve ateş düşürücü özelliği ile dikkatleri çeken sarımsak; boğmaca öksürüğüne, astım, nezle, ciğer ve iltihaplarına karşı kullanılan iyi bir iltihap sökücüdür. Çiğ olarak yenilebileceği gibi pişmiş olarak da tüketebilirsiniz.  Özellikle çiğ olarak tüketemeyenler için her yemeğin içinde kullanılabilir olması lezzetini artırması ve  pişmiş olarak da tüketilmesi daha kolay olacaktır.

BİTKİLER

Özellikle gelişim dönemindeki çocuklar ve bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklar için faydası büyük bir bitkidir. Mevsim geçişlerinde sürekli hastalanan çocuklar ve yaşlılar için etkili bir antibiyotik görevi görecektir.

Bitki ve baharatları mutfağınızdan sofranızdan eksik etmeyin; hem yemekleriniz tatlanacak hem de vücudunuzu hastalıklara karşı koruyacak ve hastalıklarla savaşında direncini artırmış olacaksınız.

ÇİLEK:

Özellikle çocuklar ve yaşlılar için tüketilmesi önerilmektedir. Çünkü antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek hastalıkların kolay atlatılmasını ve hastalıklara yakalanma riskini azaltacaktır.

Damar tıkanıklığını önleyici özelliği ve kolestrolü düşüren etkisi nedeni ile mevsiminde doğal olarak yetişen hormonsuz üretilen çileklerin tüketilmesi sağlığınızı korumada en büyük yardımcınız olacaktır.

– Ağız kokusunu giderici etkisi

– diş etlerini güçlendirme etkisi

– cildi nemlendirmesi ve doğal bir nemlendirici olmasının yanında güzellik verici özelliği ile de tüketilmesini uzmanlar tavsiye etmektedir.

Şifalı meyvelere geçmişken PORTAKALa da değinmek istiyorum:

PORTAKAL:

Portakal denildiğinde ilk akla gelen içerisinde bol bol C vitaminini barındırmasıdır.

Peki Bunun Dışında Portakalın Vücudumuza ne Gibi Faydaları Vardır?

İşte Portakalın Bilinmeyen Yanları!

– Sarkmalara ve kırışıklıklara karşı etkisi

– Böbrek taşı oluşumunu engellemesinin yanında, böbrek taşını dökme özelliği

– Kan dolaşımını hızlandırarak damar tıkanıklığını engellemesi

– UV ışınlarına karşı bir kalkan olması…

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git