Baharatların Gücü Adına İncecik Beller

Kadınların en büyük sorunu hiç kuşkusuz göbek problemidir. Nedendir bilmem ama yediğimiz içtiğimiz ille de inatla ve ısrarla gider o göbüşe çöreklenir ve bir güzel yağ yapar. O yağlarda yerini öyle sever öyle sever ki sadakatsizlik edip hiç bir yere kımıldamadan öylece kalırlar.

İşin esprisi bir yana göbek ciddi bir sorundur çünkü fiziksel açıdan hiç hoş bir görünüm vermez. Daha çok hamilelik ve doğum sonrasında alt karın sarkmaları ya da göbeğinizin doğumdan sonra ala erimemiş olması psikolojik anlamda da sıkıntı verir.

Göbek eriten pek ok yol denemenize rağmen hala istediğiniz ölçüde değilseniz eğer bir de baharatları denemenizi tavsiye ederim. Bazı baharatlar metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını artırır ve bu da vücudunuzda bir yağ deposu haline gelen göbeğinizi eritmenizi sağlar.

4-1-

Gelin birlikte bakalım hangi baharatlar göbek için etkili bir incelme sağlıyormuş;

* Zencefil

Evet bilenler bilir zencefil acı bir baharat grubunda yer alır çünkü bu baharatta acı biberde bulunan ve “kapsaikin” adı verilen bir madde yer alır. Acı tatlar metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağladığı için kilo verdirici özelliğe sahiptir. Araştırmalar göre zencefil tokluk hissi verir ve acı aroması sayesinde hızlı yağ yakımı sağlar.

* Maydanoz

Tam bir antioksidan deposu olan maydanozun faydası saymakla bitmez. Ödem attırıcı olarak da bilinen maydanozun içinde bulunan antioksidanlar ise karaciğerimizi rahatlatır ve bu da metabolizmamızın daha rahat ve hızlı çalışmasını sağlar. Salatalarınıza bol bol maydanoz ekleyerek bu mucizevi gıdayı tüketebilir ayrıca maydanozu kaynatıp soğuttuktan sonra suyunu da içebilirsiniz.

* Sarımsak

Sarımsağın bir antibiyotik özelliği taşıdığını artık hepimiz biliyoruz. Ama bunun yanı sıra yağ yakıcı bir özelliğe de sahip olduğunu öğrenmiş olduk. Fareler üzerinde yapılan bir deneyde sarımsak tüketen farelerin vücut ağırlıkların düştüğü saptanmıştır. Yemeklerde sarımsağa daha çok yer vermekte fayda var.

* Pul Biber

Acının metabolizmayı hızlandırdığına daha önce değinmiştik. Yemeklerinizde kullanacağınız pul biber ile yemek yerken aldığınız kiloları kontrol altında tutmuş olursunuz. Yani bir yandan yerken bir yandan da yakarsınız.

* Tarçın

Genellikle sütlü tatlılarda kullandığımız tarçın hücrelerde insülin birikmesine engel olur. İnsilün demek yağ demek olduğundan dolayı tarçın sayesine vücudumuzda yağ birikmesini engellemiş olursunuz. Tarçını tüketmek için tatlı yemeyi beklemenize gerek yok . Her gün içine tarçın koyduğunuz suyu tüketerek de yağ yakımına yardımcı olabilirsiniz.

Hoşça Kalın, Sağlıkla Kalın…

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git