Estetik Ameliyat Riskleri

Estetik ameliyatların da elbette bir takım riskleri vardır. Bu konunun uzmanı Op. Dr. Oytun İdil açıklamalarını dikkatle okumanızı öneriyoruz.

Genellikle tüm cerrahi operasyonların belli oranlarda riskleri vardır. Doktor, hastasına operasyonun risklerini tam olarak anlatmalı ve hasta, doktoru ile cerrahi girişimin sorumluluğunu paylaşmalıdır.

Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi estetik ameliyatlarda da enfeksiyon, dikişlerin açılması, ameliyat yerinde kanama gibi genel komplikasyonlarla karşılaşılması olasıdır.

Aynı şekilde estetik ameliyatların doğası gereği revizyonlar ve ufak rötuşlar yapmak gerekebilir. Burun estetiği, revizyon gerektirebilen ameliyatlara verilebilecek en iyi örnektir. Burun estetiğinde ameliyatın doğası gereği daha düşük oranla olsa da vakaların bir kısmında (2-5% vakada) revizyon gerekli olabiliyor.

estetikEstetik ameliyatların özü vücuda şekil vermek olduğundan küçük düzeltmeler ve rötuşlar her durumda gerekebilir. Revizyon konusunda önemli olan bir noktada iki ameliyat arasında belli bir süre geçmesi zorunluluğudur.

İlk ameliyattan kalan dikiş izi tamamen iyileşmeden, dokularda oluşan sertlikler yumuşamadan, ödem geçmeden aynı bölgeye tekrar cerrahi işlem uygulanamaz. Aradan mutlaka altı ay – bir sene gibi bir süre geçmesi gerekir.

Revizyon gerektiren durumlarda genellikle üç ya da altı ay sonra hasta kontrole çağrılır; altıncı ayda eğer dokular uygun şekilde yumuşamışsa, ameliyata hazır hale gelmişse revizyon ameliyatı yapılabilir. Dokulardaki yumuşama yeterli düzeyde değilse, en iyisi revizyon ameliyatını bir altı ay daha ertelemektir. Revizyon ameliyatları genellikle küçük düzeltmeler oldukları için ilk ameliyat gibi uzun süreli olmaz, iyileşme süresi de daha kısadır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git