Evliliğimi Nasıl Kurtarabilirim?

Zaman çok değişti, insanların yaşam biçimi de eskisi gibi değil artık. Gelişmiş toplumlarda erkeğin yanında kadının da çalışması evli kişilerin evliliklerinde ciddi sorunlar yaratıyor.

Ülkemizde kaynana ve kayınbaba problemlerinin çok daha fazla görüldüğünü belirten evlilik uzmanları, Avrupa’daysa bunun tam zıddı bir durumun söz konusu olduğunu söylüyorlar.

Sosyologlara göre ülkemizde örüntülü ilişkiler, nesiller arası sorunlar mevcut. Aileler, çocuklarının probelemlerine tarafsız yaklaşamıyor. Her biri kendi çocuğunun haklı olduğunu düşünüyor. Tarafsız bir aile terapistinin problemlerin çözümüne daha çok katkısı oluyor. Sosyologlar ise duruma farklı bakıyor evlilikte anne ve babaların mutluluğundan ziyade çiftlerin mutluluğuna odaklanıyor. Tüm sorunlara rağmen devam eden evlilik çifti değil, anne babaları mutlu ediyor.

evlilikaileTavsiyelerimiz

Çağımızda evlilikler işlerden arta kalan vakitlerde idare edildiği için problemler yaşanıyor. Bu sebeple evliliğinize de mesleğinize ayırdığınız kadar vakit ayırın.

Evliliğinizi canlı tutmak için eşinizle baş başa vakit geçirin.

Sağlıklı bir evlilikte önce evlilik, daha sonra çocuklar gelmelidir. Eşiniz ile “çocukların durumu ne olacak, çocuklar ne yapacak” tarzında sorular haricinde duygu ve düşüncelerinizi ona karşı sevginizi de dile getirmelisiniz. Sadece çocukların durumundan bahsederseniz onunla çocuklarınız için yaşadığınız anlamı çıkar. Bu yüzden ona karşı duyduğunuz sevgiyi, onsuz bir yaşamın sizi nasıl etkileyeceği üzerinde durun. Çocuklarınızı koz olarak asla kullanmayın.

mutluEv ve aile ortamı haricinde hobilerinizi geliştirebileceğiniz veya gönüllü olarak görev alabileceğiniz alanlar ile ilgilenin. Bu yeni ilgi alanınızı da eşinizle mutlaka paylaşın. Yapılan incelemeler, ev aile haricinde farklı bir alana yönelen çiftlerin daha mutlu, sorunsuz bir evlilik sürdürdüğünü gösteriyor.

Çiftler çok yorgun veya huzursuz olduklarında seks yaşamları negatif yönde etkilenir. Bu yüzden planladıkları program çok yorgun veya endişeli oldukları bir zaman için düşünülmemelidir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git