Sanal Aşk Tehlikeli midir?

Aşk denildiğinde insanların ayakları yerden kesiliyor. Büyüleyici bir duygu, bir çok insan acısıyla tatlısıyla tekrar tekrar yaşayabiliyor. Gerçek hayatta son derece doğal,peki ya sanal olursa, internet aşklarından bahsediyoruz. Bu mümkün müdür, insan görmediği, gözlerine bakamadığı, hissetmediği birine aşık olabilir mi? Aşkın marifeti midir, yoksa insanların marifeti midir? Şu gerçeği inkar etmiyoruz; aşkın ne zaman nerede karşınıza çıkacağı bilinmez, siz aşık olmaya hazırsanız… yalnız internette bu nasıl olabilir.

Sanal ortamlarda kurulan arkadaşlıklar ve dostluklar doğru yönelmeyle sağlam ve kalıcı olabiliyor nadiren de olsa. Aşk içinde geçerli midir? Bu günümüzün çok yaygın sorununu -bize göre sorun, yaşayanlara göre normal- biraz irdeleyelim, sakıncalarını fark ettirelim.

sanal-askKadınlar bu yönde hassa olduklarından sanıyoruz en büyük tehlike kadınlara yönelik devam ediyor. Güzel sözler herkesin gönlünü okşar, yalnız yazılan her süslü kelime ne kadar gerçektir hemde sanal ortamda ne kadar gerçek olabilir. Yaşadığımız hayatta dürüst insanla karşılaşmak günden güne zorlaşırken sanal dünyada gerçeği beklemek de imkansızdır. Sizi tahmin etmediğiniz tehlikeler bekliyor olabilir.

İnternette aşk, gerçekte yaşanan aşk ilişkilerinden çok daha büyük boyutlara ulaşabilir. Sonunda da istemediğiniz sonuçları doğurabilir. Dilediğiniz zamanda internet ortamında tanışıp sohbet edebileceğiniz yüzlerce kişi karşınıza çıkabilir, bunun diğer kişiler içinde mümkün olduğunu unutmamalısınız, karşınızdaki kişide yüzlerce kişiyle konuşabilir. Size yazılan her güzel söz aynı zamanda yüzlerce kişiye de yazılabilir. Özel olduğunuzu düşündürebilir. Birden bire yoğun duygulara kapılıp sonrada kırılmanıza sebep olacağından çok dikkatli olmalısınız, üzülmek kaçınılmazdır.

Sohbet ettiğiniz kişiyi gerçekten tanıyamazsınız, size kendisini nasıl tanıtıyorsa o kadarıyla bilirsiniz. Kendisini istediği şekilde anlatabilir, amacı etkilemekse bunu çok kolay yapabilir. Bir araya gelemediğiniz için yazdıklarının doğruluğunu test etme şansınız yoktur. Oysa ki karşınızdaki insanı değerlendirmek daka kolaydır, bakışlarından, mimiklerinden, gülümseyişinden anlayabilirsiniz. Belki de hiçbir zaman tahammül edemeyeceğiniz birisi var karşınızda, evli olup kendini bekar tanıtabilir, psikolojik bozukluğu olabilir. Bunları internet ortamında anlamanız zordur.

Sohbetiniz çok çabuk başlayıp duygularınızı etkileyebilir. Birden bire kendinizi çok özel olduğunu düşündüğünüz cinsel yaşamınızın ayrıntılarını konuşuyorken bulabilirsiniz. Karşı tarafı bilmediğinizden, sadece bu amaçla sohbete başlayan birisiyle konuşmaya başlamışsınızdır belkide.

Sonuçta büyük hüzün ve kalp kırıklığıyla başbaşa kalabilirsiniz. Sanal olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Süratle ve güzel başlayan sohbetler her türlü tehlikeyi de beraberinde getirir.

Sanal ortamda aşk olmaz.

Hayatı tüm gerçekleriyle yaşamanızı diliyoruz.

PAYLAŞ
Sanal Aşk Tehlikeli midir? Konusuna 6 Yorum Yapıldı
 1. boşkoyy dedi ki:

  bencede sakın denemeyin ben 2yıl sewgili oldum çok akıllı bir kız olmama ragmen yarı yolda bırakıldım sewdim sewildim ama kimse benim kadar şanslı olamaz o yüzden yakınınızda olan biriyle aşk yaşayın uzakta degil. aşk yüz yüzeyken başlar dokunarak görerek. sanal ortama atılmış resimlerle degil..
  benimki sadece bir uyarı !!!

 2. fifi dedi ki:

  Kesinlik iceren yuklemlerle dolu bu makalenize zerre kadar katilmoyorum…cunku on yargi ile yazilmis bir zirvadan baska birsey degil..

 3. cadiii dedi ki:

  bence hiiç sanal alemlere bulaşmayın çünkü insanlar size kendini ii tanıtıyor,olmasını istediğiniz gibi gösteriyor.insanlar yakınındakini bile zor tanıyor sanaldakini nasıl tanıyacak…

 4. assolist dedi ki:

  bence olur
  çünkü sanal olunca insan olduğu gibi konusabiliyor nasılsa tanımıyorum diyip içini tamamen acabiliyor bence
  sanal yalan ikilemesi oyun siteleri gibi zaman gecirilen yerler için gecerli ama gercekten samimi olabileceginiz durumlar yaratılıyorsa nankorlukle karsındakini aldatamıyorsun zaten bu durum zamana yayıldıgındada güvenle birlikte askta doguyor
  ve bu gercek olan ask

 5. bade dedi ki:

  beni de sosyal paylasim sitesinden bi cocuk ekledi ayri illerden,nerden ekledin ortak ark. Yok fln diye basladim ben iyi niyetli olduguna inandirdi beni ve bikac ay nette konustkta sra numarami istedi bikac kez bende verdim en sonda,utangac oldugunu s,ylüyo msjlasiyoruz ama hic konusmuyoruz konusalim dedim tama ariyim simdi dedi bende ailem var sonra dedim öyle kaldi bidha konusu da acilmadi,benden hoslandigini söylüyo ama ben hep araya mesafe koyuyorum arkadasiz biz fln diyorum tedirrginim acikcasi tanimak da istiyorum ne yapmaliyim bu durumda?

 6. cadı^ dedi ki:

  böyle bişey başıma geldi. keşke gelmeseydi ama deneyim oldu diyelim.
  sanal aşka inananmayın kesinlikle. genellikle kötü deneyimleriniz oluyor.

Sayfa başına git