İç Sesinize Kulak Verin…!

Bir gününüzü nasıl yaşıyorsunuz? Çok yoğun dediğinizi duyar gibiyiz. Evet bu yoğunluk nasıl planlı geçiyor, belki bir çoğunuz zamana yetişemediğinizi söyleyebilirsiniz. Gün içersinde ki düzeni sağlayabilmek için hep doğru kararların verilmesi gerekiyor, ayrıntıları unutmamalısınız, hem eviniz hemde işinizle ilgili binlerce karar veriliyor. Tabii bunların hepsini gerçekleştirmek mümkün olmuyordur, vakitsizlikten değil elbette.

Hayatı yaşarken sürekli bir takım tercihler yapmamız gerekiyor, belki çok önemli belki de çok basit konulardır ama bazıları gerçekten de hayatımızın akışını değiştirebilecek kararlar olabiliyor. Peki bu kararlar verilirken kalbimizin mi yoksa mantığımızın mı sesini dinleriz?

askmantikGenelde içimizden geldiği gibi karar veririz, bazen de mantıksız olduğunu söyleyenler mutlaka vardır sizin de çevrenizde. Oysa ki duygularımızın doğru kararlar vermemizde önemli rolü olduğunu biliyor muydunuz? Bilim adamları, kararlarda kalbin sesini dinlemenin çok önemli rolü olduğunun ispatlandığını açıklıyorlar.

Geçmişte ki tercihlerimizin doğruluğu veya yanlışlığını gözlemleme şansına sahip olduğumuzdan, bilinç altına yerleşen her yaşanan olayın tahlili mutlaka kendince yapılır. Karar verme aşamasında, beyin eski deneyimler ile yeni durumları karşılaştırır böylece her geçen gün için kendimiz hakkında neyin doğru neyin yanlış olacağına dair nasıl karar vermemiz gerektiği de belirleniyor.

Bir karar verme aşamasında, banzen heyecan gibi coşku gibi kıpırdanma olur belki de içinize düşen bir sıkıntıdır, o duyguyu anlamakta zorlanabilirsiniz. Daha da ileri şikayetleriniz de olabilir elleriniz dizleriniz titrer, zihniniz karışır hatta karın ağrısı da oluyordur. Bedeninizin tüm bu sinyalleri bilinçaltına yerleşen önceki deneyimlerinizle yapılan karşılaştırmalardan kaynaklanır. Kısaca, şu anda verilecek karar daha önceki deneyimlerin olumsuzlukları dolayısıyla size işaretler verir. Sezgileri güçlendirip dinlemekte fayda olduğu bilimsel olarak da kanıtlandığına göre karar vermeden önce iki kez düşünmek gerekiyor. Eğer ki sonuçlarından pişmanlık duymayacağınız bir durum ise kalbinizin sesini dinlemelisiniz, sizi yanlışa sürükleyeceğini hissediyorsanız kalbinizle birlikte mantığınızın da sesini dinlemelisiniz.

Öyle zamanlar olur ki sadece sezgilere güvenemeyebilirsiniz, yine mantığın ve kalbin buluştuğu ortak noktalar vardır, bulmaya çalışmalısınız. İç sesimiz bizi her zaman doğru yönlendirir aslında ama bizler genelde o sesi duymamayı yeğleriz, işaretleri anlamamaya gayret ederiz hep. Oysa çok önemli işaretler vardır, farketmeye çalışsak, dinlemeyi öğrensek…

Her insanın hayatında aşk çok önemlidir, hüzünle yada mutlulukla anlatılır. Sizin de mutlaka hüzünlü tecrübeleriniz olmuştur. Tekrarının olmaması için mantığınız ve kalbinizin seslerini duyarak ortak bir yerde karar verebilmeyi öğrenebilirsiniz. İçinizi acıtan yeni hikayelere yer vermeden önce, size en doğru kararları almanızda yol gösterecek güzellikleri yaşamanıza imkan verecek bilinçaltınız var, kalbiniz ve mantığınız yoluyla size sinyal gönderiyor. İki kez düşünerek daha doğru karar verip doğru adımlar atabilirsiniz.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git