FİSSÜRÜN Nedeni

FİSSÜRÜN Nedeni: Ağızda, çeşitli etkenlerle, ufak fissürler belirebilir. Bunlar, ağızla birlikte devamlı hareket halinde oldukla­rından ve içinde bakteri bulunan tükü­rükle bulaştıklarından, iyileşmeleri uzun sürer. Özellikle, soğuk havalarda, ağız fissürlerine sık rastlanır.
Anus fissürleri, genellikle katı ve sert dışkının, anus mukozasını yırtmasıyla oluşur. Her dışkı çıkışında, oluşmuş bir fissür yeniden açılır ve dışkı ile enfekte olabilir.
Belirtileri: Anus fissürleri çok ağ­rılıdır. Dışkılama sırasında hasta, çok fazla sancılandığından, kendini tutar ve sonuçta kabızlık belirir. Anus çevresin­de hafif bir kanama ve kaşıntı olabilir. Ağız kenarı çatlakları, hem rahatsız edi­ci, hem de görünüşü bozan yaralardır. Tedavi: Ağız kenarı çatlaklarında, yüz ve ağız temiz tutulmalı ve hasta, fis-sürü yalamaktan kaçınmalıdır. Belirli bir diş enfeksiyonu varsa, tedavi edilmeli­dir. Bazen, gümüş nitrat uygulanmasıy­la fissür iyileşebilir. Anus fissürlerinde, dışkının yumuşak ve dışkılamanın dü­zenli olması sağlanmalı ve hafif vakalar­da uyuşturucu bir merhem sürülmelidir. Anus ve çevresi temiz tutulmalı ve her dışkılamadan sonra yıkanmalıdır. Daha ağır vakalarda, genel narkoz altında, anus dilatasyonu ve hatta fissür ve çevresin­deki derinin cerrahi yöntemlerle çıkartıl­ması gerekebilir; ameliyat yarası birkaç haftada iyileşir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git