Formunuzu korumak için yapmanız gerekenler

Günümüzde özellikle bayanların en çok çaba harcadığı konu olan sağlıklı zayıflamak ve formunu korumaktır. Gün içinde düzenli olarak uygulayacağınız birkaç nokta hem sağlıklı zayıflamanızı hem de formunuzu korumaya yeter.

Sabah uyandığınız zaman, aklınıza gelen ilk şey bir bardak su içmek olsun. Çünkü sabah içeceğiniz sadece bir bardak su bütün gece yavaşlamış olan sindirim sisteminizi hızlandırdığı gibi, iç organlarınızı yıkayarak duş etkisi yapacaktır. Bağırsaklarınız çalışmadığı sürece kilo veremeyeceğinizi unutmayın. Bu sebeple sabah içeceğiniz bir bardak su da bağırsak çalışması için faydalı olacaktır.

Çok sık yapılan hatalardan biri de, sabah kahvaltısı yapmadan güne başlamaktır. Sabah asla kahvaltı yapmadan güne başlamayın. Zira sabah kahvaltısını atladığınız zaman, metabolizmanız yavaşlayacak ve vücut kıtlık var sanarak bir dahaki öğüne kadar stok yapmaya başlayacaktır. Bu da siz kilo olarak geri dönecek demektir. Bu yüzden sabah kahvaltınızı yağsız besinler tercih ederek ve mümkünse mutlaka bir iki tane yeşil sivri biber tüketerek yapın. Çünkü yeşilbiber bağırsaklarınızın çalışmasında son derece etkilidir. Çay olarak da siyah çay yerine yeşil çay tercih edebilirsiniz.

Gün içinde 3 ana öğün arasında mutlaka 2 veya 3 ara öğün alın. Ara öğün sayesinde kan şekeri düşmesi veya açlık krizi gibi sorunlar yaşamazsınız. Bir kase yoğurt, yarım kilo mevsim meyvesi, yarım bardak fındık mükemmel ara öğün çeşitlerindendir. Ayrıca yoğurt, özellikle göbek eritmek için oldukça faydalıdır. Günde 3 kâse yoğurt tüketmek göbek yağlarını eritmek için en önemli adımlardan biridir. Ancak yoğurt tercihinizi yağsız yoğurttan yana yapmalısınız ve mümkünse evinizde kendi yaptığınız yoğurdu tüketmeye çalışın.
Formunuzu korumak, zayıflamak, sağlıklı bir beden için en önemli faktörlerden biri de günlük su tüketimidir. Yaz aylarında 2 ila 3 litre su tüketmeye özen gösterin. Çünkü yaz mevsiminde terlemenin etkisi ile vücudunuz su kaybeder. Ancak kış aylarında 1,5 ila 2 litre su yeterli olacaktır.

Yaşınıza göre gün içinde almanız gereken belli bir vitamin miktarı var. İhtiyacınız olan vitaminler ve miktarları için doktorunuza danışabilirsiniz. İhtiyacınız olan belli kalori ve vitamin oranlarının üzerine çıktığınızda kilo alacağınızı, altına düştüğünüzde zayıflamaya başlayacağınızı unutmayın.

Tüketeceğiniz sıvı gıdaların asitli, gazlı içecekler yerine, taze sıkılmış meyve suları olmasına özen gösterin. Özellikle ev yapımı limonata çok faydalıdır. Çünkü asitli ve gazlı içecekler şişkinliğe sebep olarak, daha kilolu görünmenize sebep olur. Doğal maden sularını gün içinde 1 ila 2 şişe tüketmek sağlıklı zayıflamak ve formunuzu korumak için faydalı olacaktır.

Alkol tüketimi ya tamamen bırakmalı ya da azaltmalısınız. Çünkü alkol özellikle göbek bölgesinde şişkinliğe sebep olur.
Yağlı yemekler tüketmeniz gerektiği zamanlarda yemeğin üzerinde sıkacağınız çeyrek limon suyu, yemeğin zararlı yağlarının kırılmasına sebep olacaktır.

Plates form korumak ve vücudu sıkılaştırarak olduğunuzdan daha zayıf görünmeniz için son derece faydalıdır. Ancak pilatesi mutlaka bir uzman gözetiminde yapmalısınız.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git