Gebelik Takvimi – Gebelikte Belirti ve Septomlar

Siz gebeliği dokuz ay olarak bilirsiniz. Öyleyse biz neden hep 10 ay olarak söz ediyoruz? Dokuz ay gebeliğin bilinen süresidir ama gebelik eşit olarak aylara bölünmez. Doğum yapacağınız tarihi hesaplarken ve gebeliğinizi izlerken doktorunuz 40 haftalık bir takvim üzerinden hesaplamalar yapar. Birçok ayın 4 haftadan oluştuğunu düşünecek olursak, 40/4’ün 10 aya tekabül ettiğini görürüz. Ama bazı aylarda beş hafta vardır. Gebeliğinizi takvim ayları üzerinden hesaplarsanız, dokuz ay civarında olduğunu görürsünüz.

Ama doktorunuz, aya göre hesaplama net ve kesin olmadığı için, daha çok gebeliğinizin hangi haftasında olduğunuzla ilgilidir. Üç aylık gebeyim dediğiniz zaman gebeliğinizin 9,10,11 veya 12. haftalarından birinde olabilirsiniz. Doktorunuzun, bebeğinizin gelişiminin normal olup olmadığını belirlemek için aşağı yukarı hangi haftada olduğunuzu bilmesi gerekir. Üstelik, bazı testlerin kısa bir zaman aralığında (11-14 hafta arası gibi) uygulanması gerekir.

GEBELİK TAKVİMİ:

gebelik takvimi
* Renklendirmeler test veya etkinliğin büyük olasılıkla gerçekleşeceği zaman dilimini gösterir.

NE ZAMAN HAREKETE GEÇMELİ?

İşte size, gebeliğiniz süresince karşılaşma olasılığınız bulunan can sıkıcı belirtiler ve semptomlar ve bunlarla ilgili doktorunuzu ne zaman haberdar etmeniz gerektiğine ilişkin bir rehber. Unutmayın ki kendinizi güvenceye almak, daha sonra pişman olmaktan iyidir.
GEBELİKTE BELİRTİ VE SEPTOMLARHAMİLELİKTE BELİRTİLER

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git