Annelik İçin Alışkanlıklarınızdan Vazgeçebilecek Misiniz?

Annelik İçin Alışkanlıklarınızdan Vazgeçebilecek misiniz? Bu sorunun cevabı anne olabilmeniz, sağlıklı bir gebelik geçirebilmeniz ve en önemlisi sağlıklı bir bebeğe sahip olmanız için verilmesi gereken en önemli cevaplardan birisidir. Aslında en başta kendi sağlığınız için vermeniz gereken en önemli cevaplardan. Alışkanlıklardan kadın olsun erkek olsun kolay kolay vazgeçemez… Ancak bu vazgeçilemez duygusu karşılığında size vaad edilen şeyler vazgeçilmezlik derecesini değiştirmek için yeterlidir. Sizin vazgeçilmezleriniz nelerdir ve bunların derecesi nedir bunu bilmeniz aslında bu sorunu ortadan kaldırır.

Hamilelik de en önemli iki unsur içki ve sigara! Neyin karşılığında veya ne olması durumunda bu ikisinden vazgeçersiniz düşündünüz mü? Size sizden bir parça sunulacak, karşılıksız, beklentisiz sevilecek ve seveceksiniz, Onunla gülüp onunla ağlayacaksınız, en temiz duygularını size saklayacak, size ömrü boyunca muhtaç olacak ve sizin sütünüz ile beslenecek, kokunuz ile huzur bulacak ….. Hayır, hayır eşinizden veya erkek arkadaşınızdan bahsetmiyorum 🙂

hamilelikte sigara

Sizi annelik sıfatı ile onurlandıracak, hayatınıza renk ve neşe katacak çok değerli bir varlıktan  bir melekten bahsediyorum. 

Aşağıdaki sorulara vereceğiniz cevaplar bu sıfatı ne kadar çok istediğinizi, bu meleğe ne kadar çok ihtiyacınız olduğu sorularına da cevap verecektir!

İşinizin Gebeliğiniz Açısından Herhangi Bir Riski Var mı ?

Çoğu kadın için felsefe haline gelmiş olan – kariyer yapma –  düşüncesi sizi aslında hayatın en güzel nimetinden mahrum etmekte farkında değilsiniz.  Ancak sizi hem kariyer yapma hem de anne olma imkanına sahip olacağınız gerçeğini de hatırlatmak isterim. Unutmayın bayanlar 40 yaşınız da dahi kariyer yapabilirsiniz ancak 40 yaşında bir bebek sahibi olmanız çok riskli ve sorunlu olacaktır.

Ama siz diyorsanız ki hem kariyer hem çocuk yapabilirim; işte bu noktada çalıştığınız iş yeri ve mesleğiniz de önem taşımaktadır. Hamilelik döneminde bulunmamanız gereken ortamlar ve çalışma ortamları arasında; radyasyon, kimyasal maddeler, kurşun ya da anestetik maddeler ile ilgili bir işte çalışıyorsanız bu iş yerleri sizin gebe kalma riskinizi azaltacağı gibi bebeğinizi de riske sokabilir. Bunların yanın da ağır yük kaldırma gibi bir işe de sahip iseniz en azından doğumdan sonraya kadar bu işleri bırakmanız hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir.

İçki ya da Sigara Kullanıyor musunuz?

Erken doğum, anne karnında ölümler ve düşük kilolu doğan bebekler…… Gebeliği tasarladığınız andan itibaren hatta mümkün ise hiç içmemenizi öneririz. Sigara ve alkol hem kadının hem de erkeğin çocuk yapabilme yeteneklerini azaltır. İçki sigara doğumdan önce de sonra da bebeğe zarar verir.

Son soruyu cevaplarken süslü cümlelerden kaçındığımı farketmişsinizdir. Bebeğinize vereceğiniz zararı en açık ve kesin cümleler ile belirtmek tehlikeyi açıkça yazmak en uygunu diye düşündüm!

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git