Gebelikte Beslenme

Annenin gebelik boyunca yeterli ve dengeli beslenmesi gereklidir. Tüm gebelik boyunca alınması gereken kilo 11-13 kg.dır. Bunun üzerinde alınacak kilolar doğum ve loğusalıktan sonra size gebeliğinizin hediyesi olarak kalacaktır. Gebelik sırasında gereksinim duyduğunuz kalori miktarında da bir miktar artış söz konusudur. Ancak bu artış hiçbir zaman aşırı yemenizi gerektirecek kadar değildir. Gebe olan ile olmayan kadınlar arasındaki kalori gereksinimi farkı sadece 300 kaloridir ve bu her öğünde 1-2 kaşık fazla yenilerek karşılanabilecek bir farktır. Gebelikte ilk üç ayda 0,5-1 kg, sonraki aylarda ise ortalama 1.5-2.0 kg, ağırlık kazanması uygundur. Eğer, dengeli ve yeterli beslenme alışkanlığı edinilirse zaten gebelikte alınması gereken kilolar düzenli olarak alınır.

gebe-beslenmeGebelikte alınan kiloların kaynağı
Bebek
3.500 gr
Plasenta
700 gr
Amniyon sıvısı
800 gr
Uterusun büyümesi
900 gr
Meme dokusu artışı
400 gr
Kan hacmindeki artış
1.250 gr
Dokulardaki su artışı
1.250 gr
Annedeki yağ dokusu artışı
3.200 gr
TOPLAM
12.000 gr

Gebelikte alınan kiloların ancak üçte biri yağ dokusundaki artışa bağlıdır. Tabloda ideal kilo alan bir gebede alınan kiloların yaklaşık dağılımı gözlenmektedir. Alınan kiloların yaklaşık 6 kilosu bebeğin doğumuyla birlikte kaybedilir. Su kaybı da buna eklendikten sonra ilk hafta sonunda yaklaşık 8 kilo kaybedilir.Gebelik boyunca 12,5 kg alan bir kadın doğumdan 2 hafta sonra gebelik öncesi kilosuna göre yaklaşık 4-4,5 kg daha fazladır. Daha sonra doğum sonrası 6. aya kadar 2,5 kg daha verilir. Gebelikte alınan kilo önerilenden ne kadar fazla ise gebeliğin hediyesi olan kilolar o kadar fazla alacaktır. Kalan kiloları egzersiz ve diyet ile verebilirsiniz. Egzersizin bir sakıncası yoktur ama diyet için emzirme dönemi sonrasını, en azından bebeğin ek gıdalara başladığı 6. aydan sonrasını bekleyebilirsiniz

Eğer Hamileyseniz Sizin için Harika Bir Videomuz Var. Bu Videoyu Defalarca Sonuna Dek İzlemenizi Şiddetle Tavsiye Ediyoruz.

Temel Beslenme Prensipleri

Gebelikte beslenmenin önemli prensiplerinden birisi günlük öğün alışkanlığının yeniden düzenlenmesidir. Üç temel (nispeten daha az miktarlarda) ve 2 ve hatta gerekirse 3 ara öğün gebelikte önerilmektedir. Bu yaklaşım gebeliğin erken döneminde bulantı ve kusma şikayetlerinin daha az görülmesine yardımcı olur. Öğünlerin 3 öğünde tıka basa yemek yerine bu şekilde ara öğünlerle desteklenerek bölünmesi ilerleyen gebelik haftalarında ise mide yanması, regürjitasyon gibi şikayetleri azaltır.Gebelik öncesine göre ek olarak günlük 20 gr. protein, 15-20 mg. demir, 500 mg. kalsiyum ve ortalama 300 kalorilik enerji alınması gereklidir.

Hamileliğinizin son döneminde vücudunuz normalden çok daha fazla yorulacaktır, ve ihtiyacınız olan enerjiyi size karbonhidratlar sağlayacaktır. Ekmek ve tahıllar karbonhidrat açısından zengin besinlerdir. Vücuda enerji vermenin yanısıra, B vitamini, demir ve folik asit açısından da zengindirler. Buğday ekmeği, bulgur ve kepekli yiyecekler de zengin lif kaynaklarıdır. Bu yüzden bu yiyecekleri masanızdan eksik etmemelisiniz. Örneğin eğer canınız tatlı istiyorsa kepekli undan yapılmış üzümlü bir kek veya sütle hazırlanmış mısır gevreği yiyebilirsiniz.

Kalori ihtiyacınızı karşılamak için tabii ki karbonhidratlı ve yağlı yiyecekler tüketilmelidir. Ancak, yağlı ve tatlı yiyecekler günlük öğünün %7’sinden az olmalıdır. Hamur işi gıdaları da ancak düşük miktarlarda tüketmelisiniz. Buna karşın, aşırı kilo almayı önlemek için karbonhidratlı besinleri diyetten tamamen çıkarmak da yanlıştır. Eğer karbonhidratlar yetersiz alınırsa vücudunuz enerji sağlamak için proteinleri ve yağları yakmaya başlar. Böyle bir durumda 2 sonuç ortaya çıkabilir. Birincisi bebeğinizin beyin ve sinir sistemi gelişimini sağlayacak yeterli protein olmaz, ikincisi ise ketonlar ortaya çıkar.

Ketonlar yağ metabolizmasının ürünü olan asitlerdir ve bebeğin asit baz dengesini bozarak beyin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilirler. Bu nedenle hamilelikte karbonhidrattan fakir diyet önerilmez. Pirinç, un, bulgur biri kompleks karbonhidrat kaynakları anne için enerji kaynağı olmanın yanı sıra B grup vitaminleri ve çinko, selenyum, krom, magnezyum gibi eser elementleri bol miktarda ihtiva ederler.

Karbonhidratlar fazla miktarda tüketildiğinde ise bebek açısından ekstra bir yarar sağlamadıkları gibi sadece anne adayının aşırı kilo almasına neden olurlar.Proteinler hücrelerin temel yapı taşlarıdırlar ve amino asit denilen yapılardan oluşurlar. Amino asitlerin bir kısmı vücutta diğer maddelerden üretilebilirken esansiyel amino asit adı verilen bazıları vücutta üretilemez ve mutlaka besinler yolu ile dışarıdan alınmaları gerekir. Hayvansal proteinler tüm esansiyel amino asitleri içerdiğinden komplet proteinler olarak adlandırılırlar ve beslenmede son derece önemlidirler.

Proteinleri saç telinden tırnağa kadar vücutta bulunan tüm hücrelerin yapı taşı oldukları gibi beyin ve sinir sisteminin gelişimi içinde yaşamsal öneme sahiptirler. Bu nedenle hamile kadınların günde 60-80 gram protein almaları önemlidir. Mikroskobik bir embriyoyu sağlıklı bir bebeğe dönüştürebilmek için milyonlarca ufak hücre gerekir. Protein esas olarak bu görevi yerine getirecek maddelerin oluşumunu sağlar. Hamileliğin son üç ayında günde 150 ila 200 gram protein almanız gerekir. Her biri iskambil kağıdı büyüklüğünde 75 gram kemiksiz et, tavuk veya balık mükemmel protein kaynaklarıdır. Ayrıca sebze temelli proteinler sağlayabileceğiniz nohut, mercimek ve fasulye gibi tahılları da unutmamak gerek.

Protein açısından zengin olan bir çok besin aynı zamanda iyi birer demir kaynağıdır da. Hamileliğin son aylarında bebek doğumdan sonraki ilk aylarında kullanmak üzere demir depolar. Bu dönemde kan hacminiz sürekli arttığı için sizin de demire ihtiyacınız vardır. Eğer yeterli demir almazsanız, bebek vücudunuzda depoladığınız demiri kullanmaya başlayacaktır. Bu nedenle demir eksikliği genelde yeni doğan bebeklerden çok hamile kadınlarda sıkça görülür.

Proteinin ana kaynağı hayvansal gıdalardır. Et, kümes hayvanları ve balık komplet proteinler içerirler. Bunun yanı sıra süt ve süt ürünleri de hayvansal protein gereksiniminin karşılanması açısından yeterli olabilir. Bitkisel ve hayvansal proteinler eşit oranlarda tüketilmelidir. Protein gereksinimi her gün 1 yumurta, 2 bardak süt, süt ürünleri, baklagiller (fasulye, mercimek, barbunya vb) ve et ürünleri (haftada en az bir kez) ile karşılanabilir. Kırmızı etin yağlı olmamasına dikkat etmek gerekir.

Günde içilen 2 bardak süt bebeğe gerekli kalsiyumu karşılamakta da yeterlidir. Laktoz intoleransı nedeniyle süt içemeyenler bunun yerine peynir ya da yoğurt yiyebilir.Doktorunuz size gebeliğinizin 4. ayından itibaren demir ilacı ve gerekli gördüğü taktirde vitamin önerecektir. Eğer, anemik (kansızlık) iseniz demir preparatları gebeliğin başından itibaren verilebilir. Siz de gebelikte artan demir gereksinimini karşılamak için pekmez, kuru üzüm, kırmızı et, yumurta, kuru baklagillerden zengin gıdaların tüketilmesine önem vermelisiniz.

Erken gebelikte demir vermenin tek sakıncası mide şikayetlerinden dolayı bulantı-kusma yakınmalarını artırabilmesidir. Hasta tolere edebildiği sürece verilmesinde sakınca yoktur. Normal koşullarda dengeli beslendiğiniz taktirde dışarıdan vitamin verilmesi gerekli olmayabilir. Doktorunuz sizin için vitamin desteğinin gerekli olup olmadığına sizin beslenme alışkanlığınızı değerlendirdikten sonra karar verecektir.

En önemli konulardan biri de gebelik boyunca bol bol sıvı almaktır. Yeterince sıvı almak, özellikle gebelikte sık görülen idrar yolu enfeksiyonu, erken doğum tehdidi, bebeğin içinde bulunduğu sıvının azalması (oligohidramniyoz) gibi durumlarda faydalıdır. Özellikle, yaz günlerinde fazladan sıvı kaybı olduğu için yazın sıvı alımını daha da arttırmalısınız. Bol sıvı yanında posalı (lifli) gıdaların da tüketilmesi gebelikte sık görülen kabızlık şikayetlerini azaltır. Lifli gıdalar kepekli ekmek, yulaf ezmesi, barbunya, kepekli makarnalar, kayısı, kuru üzüm, bezelye, pırasa, esmer pirinç, ahududu ve kuruyemişte bol miktarda vardır.

Örnek bir günlük yemek listesi aşağıda verilmiştir:

Sabah: 1 kibrit kutusu kadar peynir, 1 yumurta, 1 bardak süt,
2 ince dilim ekmek, istenirse 1 bardak açık çay,
Kuşluk: 1 pors. meyve
Öğle: 3 köfte kadar et, 1 pors. sebze yemeği, 2 yemek kaşığı pirinç pilavı,
1 kase yoğurt, 1 ince dilim ekmek
İkindi: 2 porsiyon meyve
Akşam: 3 köfte kadar et, 1 pors. sebze yemeği, 1 tabak çorba, salata
Bu listeye sıkı sıkıya bağlanmak zorunda değilsiniz,hatta bazen, küçük kaçamaklar da yapabilirsiniz (alışkanlık haline getirmemek kaydıyla). Önemli olan ihtiyaçlarınızı mutlaka almak ve aşırı tüketimden de kaçınmaktır.

Ayrıca aşağıdaki hususları da aklınızda bulundurun:

• Günde 3 dilim ekmeği aşmayın. Pilav, makarna gibi gıdaları 2-3 kaşıktan fazla tüketmeyin.
• Mutlaka 8-10 bardak su için. Kola, gazoz ve şekerli içeceklerden uzak durun. Fazla maden suyu içmeyin. Sıcak günlerde, aldığınız sıvı miktarını artırın.
• Kızartmanın her türlüsünden kaçının.Son zamanlarda, özellikle patates kızartmasının ve cipsin,fetus üzerinde olumsuz etkileri olduğunu gösteren çalışmalar yayınlanmıştır.
• Çikolata, dondurma, bisküvi, kek sizin için hiç uygun olmayan gıdalardır.
• Alkol almayın. Mümkün olduğunca az ve açık çay için. Tercihen kahve içmeyin, ama canınız çok çekerse az miktarda içmenizde de sakınca yoktur.
• Konserve, tatlandırıcı ve hazır gıdaları tercih etmeyin.
• Kendi kendinize tuz kısıtlaması yapmayın. Ama turşu gibi aşırı tuzlu gıdalardan da kaçının.
Gebelikte Oruç Tutmak: Oruç tutmak sağlıklı insanların yapabileceği bir ibadettir. Gebelik her ne kadar bir hastalık olmasa da, anne vücudunda oluşan değişiklikler, onu normal zamana göre farklı bir duruma getirmektedir. Bu konuda kesinlik kazanmış bir bilgi olmamakla birlikte,gebelikte esas olan, bir anda çok yemek değil, kısa aralıklarla sık sık yemektir. Burada amaç, gelişen bebeğiniz için sürekli bir besin akışını sağlamaktır. Yani, meselenin açlığa dayanıp, dayanamama olmadığını bilmelisiniz. Özellikle bebeğinizin hızlı gelişim dönemi olan son üç aylık dilimde uzun süre aç kalmanız doğru olmaz.  Eğer çok arzu ediyorsanız, aralıklı olarak birkaç kez oruç tutabilirsiniz , ama birkaç şartı da yerine getirmelisiniz:
• Uzun yaz günlerinde oruç tutmayı denemeyin bile.
• Gece mutlaka sahura kalkın (tok karna yatmak mide şikayetlerinizi artıracağından, yemekten sonra biraz oturun ve yüksek yastıkla yatın)
• Sabah olabildiğince geç kalkın ve gündüz 1-2 saat uyuyun
• İftardan sonra birkaç kez ara öğün yiyin.
Ayrıca, İslam dininin gebelere ve lohusalara oruç tutmayı zorunlu kılmadığını da hatırınızdan çıkarmayın.
Gebelik süresince anne yetersiz ve dengesiz beslendiğinde;
– Anne ağırlık kazanamaz, hatta zayıflar. Anne vücudundaki besin öğeleri yedek depolarının
dengesi bozulur. Anne ve çocuk sağlığı olumsuz etkilenir.
– Anne kansız (anemi) kalabilir. Toprak ve kil yeme de kansızlığı oluşturur.
– Bacakları ve göz kapakları şişer. Bu durum yeterince protein tüketilmediğinin belirtisidir.
– Çabuk yorulur, çalışma gücü azalır.
– Hastalıklara sık yakalanır ve iyileşme süresi uzar.
– Kemik dokusu harabiyeti görülür. Yetersiz beslenmenin yanısıra D vitamini kaynağı olan
güneş ışınlarından da yararlanamazsa anne kemiklerinden kalsiyum ve fosfor çekilir.
Kemikler yumuşar osteomalasia’ya neden olur.
– Gebelik zehirlenmesi ( preeklempsi, eklampsi, toksemia ) görülür.
– Anne ölümleri görülür.
– Ölü doğum, erken doğum (prematürelik) cılız-zayıf çocuk doğumu, bedensel ve zihinsel
özürlü çocuk doğumları görülür.

Şu Sayfalarımızı da Ziyaret Edin:

PAYLAŞ
Gebelikte Beslenme Konusuna 31 Yorum Yapıldı
 1. Hülya dedi ki:

  Ben 11haftalik hamileyim ilk bebeğim maşallah hiç bulantı sıkıntı yaşamadım insallahta yaşamam her bayanin anneligi hissetmesi gerekiyor herkesin Allah yardımcısı olsun

 2. Sema Torun dedi ki:

  slm ben 2 haftalık gebeyim tüp bebek yöntemiyle nasıl beslenmeliyim…

 3. yeter meraba.r ben alti haftalik hamileyim basim o kadar cok donuyoki oluyrm sankiii dedi ki:

  Alti haftalik beneyim ama basimmmmm cokkkkk donuyo her an olecekmsm kadarrr

 4. kifayet dedi ki:

  slm arkadaşlar bende 27 haftalık hamileyim herşey çok güzel ALLAH herkese bu güzelliği yaşatsın

 5. hatice dedi ki:

  meraba arkadaşlar bende 14 haftalık hamileyim geçen gün gördük bebeğimizi hiç yerinde durmuyo kıpır kıpır habire poz verdi durdu bize.allah herkeze nasip etsin.çok güsel bişi ve bişi daha diyim arkadaşlar benim ilk aylardan beri hiç problemim olmadı sadece 2.5 ay uyudum okadar.şimdide çook iyiiyiz..kendinize iyi bakın allah hepimizi kurtarsın.

 6. Esra dedi ki:

  Bende 12 haftalık hamileydim bir hafta önce. eşimde bende Cook seviniyorduk bana hicbisey yaptirmiyordu karnımı oksuyordu meyve hazırlıyordu çok heyecanliydik bizim ilk., ve tam iyi birzamana denk gelmişti sıkıntıların arasında bir umut gibi . Öğrendiğimde doktor 8 haftalık gebe oldugumu ve herseyin normal olduğunu söylemişti bı kaç hafta sonra leke geldi ve hastaneyegittigimizdekalbi atmıyordu emin olmak Icin kan aldılar sonucu ise bebek 5 haftalikken (yani biz daha öğrenmeden.) olmuş. Çok kötü bı duyguydu ama Rabbim hayıRlisini versin hepimize ins.., hapla düşürdüm zaten bes haftalikmis allahtan kurtaj olmadi., bidaha ki hamileligimde sanki ayni olacakmis gibi geliyo cook kotu bi duygu.., dua edin arkadaslar.,

 7. burcu ulus dedi ki:

  mrb ben 11 haftalık gebeyim şükür bulantılarım azaldı iştahımda çok iyi ama hala kendi pişirdiklerimi yiyemiyorum herşey hazır önüme gelsin istiyorum çk sık acıkıyorum hareketlerini yeni yeni anlamaya çalışıyorum şu günlerde cinsiyetini merak ediyorum ama hiç önemli değil allah herkese sağlıklı hayırlı evlatlar versin

 8. derya dedi ki:

  merhaba bende dün test yaptım ve pozitif cıktı bugunde kan verdim emin olmak için sat a göre su an 4 hafta 5 günlük gebeyim benimde kasıklarımda ve karnımda ağrılar oluyor. Bu ikinci gebeliğim ilki 5 ay önce maalesef 7 haftalıkken düşükle sonuclandı.Allahım insallah bu sefer saglıklı bir gebelik olur ve bebgimi kucagıma alabilirim…ALLAH HEPİMİZİN YARDIMCISI OLSUN…

 9. hacer dedi ki:

  merhaba,ben 5 haftalık hamileyim.benimde kasıklarımda ağrı var,hamile olduğumu öğrendiğimden beri.Ben doktor kontrolünde ilaç alıyorum çünkü düşük tehlikem var,ilk bebeğim Allahım onu bize bağışlasın.Bide duygusallık var bişeylere takıp ağlıyorum,kızlar daha erken deilmi duygusallığın.İnşallah hayırlısıyla elimize alırız.

 10. lina dedi ki:

  merhaba, ben 8 haftalık hamileyim. hamile olduğumu 1 hafta önce öğrendim. ben çok dengeli besleniyorum. gebelikle beraber bi iştahım açıldıki anlatamam. sanırım beslenmeme de artık dikkat etmem gerekiyor. hafta sonu bunun için doktor kontolüm var..

 11. allah herkesin yardımcısı olsun bende 13 haftalık hamileyim banada yardım et allahım dedi ki:

  herkeze bol şans diliyorum allah herkezi bebişine kavuştursun

 12. yağız dedi ki:

  merhaba bende 3 haftalık hamileyim..haberi daha dün aldım ve hala daha inanamıyorum.rabbim bu duyguyu tüm isteyen kadınlara yaşatsın inşallah !

 13. dönüş dedi ki:

  🙂 evet arkadaşlar bende 14 haftalık hamileyim cok heyecanlıyım allahım inş herkese bende içinde sağlıklı bebekler nasip eder. biz ismimizide düşündüüük 🙂 kız olursa ecrin erkek olursa furkan anlamları cok güzel…..

 14. alev dedi ki:

  bende 6 aylık hamileyim ilk bebeğim eşim ve ben çok mutluyuz ama doğumdan çok korkuyorum Allah yardımcımız olsun

 15. tugba dedi ki:

  ya bende 25 haftalık hamileyim tam 12 kilo aldım napcam bilmiorum

 16. glmgkcn dedi ki:

  bende hamıleyım 5 haftalık vıdeo gercekten cok egıtıcıygı ama benım sorunum ben sut ıcemıyorum yanı fobım var sut ulasıgı bıle yıkayamam ben ustelık genelde öglen 12 den once kalkmam yataktan bu cok buyuk bı sorun yaratırmı

 17. özge dedi ki:

  ben 34 haftalık hamileyim kızıma kavusmama cok az kaldı bende de cok mide bulantısı ıldu ve pek dengeli beslendiğimi düsünmüyorum bebegim normalden iki hafta küçük bu beni biraz endişelendiriyor.doktorum sadece demir ilacı önerdi toplamda 8 kilo aldım fakat bu günden sonra beslenmeme çok daha dikkat edecem.umarım normal kilosuna kavusur.herkese sağlık diliyorum…

 18. ezgi dedi ki:

  merhabalar ben ezgi şuan tam 34 haftalık gebeyim ve bebeğime kavuşmama çok az kaldı onu çok merak ediyorum herkezin tatması dileğiyle hepimize hayırlı doğumlar:):)

 19. rabia dedi ki:

  slm.bende 7.haftaya girecem 6.5 günlük gebeyim rabbim bu duyguyu herkese nasip etsin…ama ben çok halsizim ve bunaltı stres çok fazla bende birde arasıra bebegimin ne kadar küçük oldugunu hissediyorum kendini belli ediyor iş gördügüm zaman sanki ben burdayım fazla yorma anne kendini diyor…iştahım hiç yok ne yapacam bana yardım edin lütfen rabbim saglıklıca kucagımıza verdigi günleride gösterir inş.rabbimolmayanlarada ver ne olur…

 20. figen dedi ki:

  selam bayanlar bende 1 sene önce 1.5 aylık hamileyken düşük yaptım.ve bir sene sonra yeniden hamile kaldım ve şimdi 14 haftalık hamileyim bidaki konyrolümde cinsiyetinin öğrenmeye gidicem inşallah gösterir.3 ayım çok rahattı öyle aşırı derecelerde bulantım olmadı. ama bu sıralar sabahları çok bulanıyor ve çıkarıyorum.olsun yinede güzel. allah herkese nasip etsin inş.

 21. NURAY dedi ki:

  Merhabalar ben suna 7.haftayı bitirip 8 haftalık gebeyim o kadar heyecanlıyım ki bebeğimle şimdiden konusmaya basladım sabah,akşam 🙂 herkese şimdiden tüm yüregimle hayırlı doğumlar diliyorum.

 22. selver mut dedi ki:

  31 haftalıgm we heycanmız giderek artıyor:)) gün sayıyoruz adeta.. allahımza şükürler olsn ki bu duyguyu tadıyoruz :))bebegimin cinsiyeti kız we çok rahat ilk 3 ayım geçti 2. 3ayımdaysa sadece mide yanmam oluyor birde geceleri çok kıpırdıyor
  :)) uyuyamıyorum ama heycandan ;)) allah tüm gebelerin yardmcısı we dogumdada yanında olsn…
  Yaren duam sennle inşallah istediğin gibi olur hayırlsı olsun senn we ailen için .

 23. yaren dedi ki:

  Ben 1 ay önce düşük yaptım.kandaki degerlerim yükseldı kese görünmedi dış gebeliktn şüpelendi doktorum 2 hafta boyunca 2 günde bir kan vredim beta hcg takıbıbı yapıldı.neyseki sonunda düşük yaptıgım anlaşıldı.allah beterinden saklasın ama insan cok yıpranıyo.erken düşük oldugu icin kürtaja gerek kalmadı.şuanda iki günüm gectı test yaptım acık kırmızı ama ikinci cizgı cıktı.acaba hamılemıym,hemen düşükten sonra kaldım.yıne düşük olur dıye cok korkuyorum.başından böyle bışey gecen varmı.hamılenın duosı kabul olur lütfen dua edin.

 24. derya dedi ki:

  benim su anda 4 uncu ayim bitecek ve iananin hayatimin en zor 4 ayini yasadimm hasta gibiyfdimm bulantilarim herseyden tiksinmem bas donmelerimm cok ama cok kotuyduu hic bise yiyemedim cok sukur yavas yavas toparliyorumm ama ne olursa olsun sukrediyorumm allahima yeterki bebegim saglikli olsunn. o yuzden diyorumki kanamaniz olmadigi surece kasik agrilari bulantilarrr benim vs hic korkutmasin sizii

 25. FUNDA dedi ki:

  allahım ne güzel bi duygu 3.haftalık nokta kadardır ama verdiği heyecan mutluluk anlatılamaz.allahım herkesin bebeğini sağsağlim kucağına versin.olmayanlara da versin.(amiiinnnn) bebişiimmmm ekimi sabırzızlıkla bekliyorummm

 26. büşra dedi ki:

  bende 6haftalık gebeyim çok mutluyum ama dün biraz kanamam oldu dr düşük olabilr dedi allahım nolur bebişimi bana bağışla korkuyorum

 27. mine dedi ki:

  slm ben daha gecen gun ogrendim hamile oldugumu ama hazirliksiz degil isteyerek yaptik yine de benim icin surpriz oldu.Bende de yukardaki zeynep arkadasimizda ki gibi sancilar var ama tipki agdet sancisi gibi normal mi acaba bi de maydonoz dusuge sebep oluyor diyorlar dogru mu acaba?son olarak cok uykum geliyor surekli yatmak istiyorum bu hususta nasil davranmam gerekiyor cvp yazarsaniz sevinirim Rabbim hayirli evlatlar nasib etsin hepimize.

 28. asiye dedi ki:

  ben şu anda 13 haftalık hamileyim ve bu ikinci bebeğim olacak. öncelikle bebek bekleyen herkesi tebrikyorum ve hayırlı,kolay doğumlar diliyorum. sevgili zeynep. karnındaki ve kasıklarndaki ağrılar son derece normal ve endişelenmene hiç gerek yok. ağrıların sebebi bebekle beraber rahminin de büyüyor olması ve orada bulunan bağ dokularının büyümeden dolayı gerilmesi. yaklaşık 3-3.5 ay civarı geçecektir.

 29. zeynep dedi ki:

  merhaba ben daha 6 haftalık hamileyim öğrendiğimde ilk netten hamile insan neler yemeli onlara baktım ve sizinki çok bilgilendiricili,yalnız söylemek istediğim ben meyvede sütde yiyiyorum ama sanki bebek beslnemiyor gibi geliyor.benim bulnatı şikayetim yok çok şükür yalnız karnımda kasıklarımda ağrı var sizce normalmidir.

 30. zülal dedi ki:

  Yazınızı çok beğendim bilgilendirici ve çok gerekli detaylar yazmışsınız fakat söylemek istediğim şu ki ; şuan 14 haftalık hamileyim gebe kalmadan önce çok detaylı araştırmalar yaptım 3 ay erkenden hayatımı her yönüyle değiştirdim beslenme düzenimi,uyku düzenimi ev ve iş hayatımla birlikte kendimi gebeliğe hazırladım yukarıdaki beslenme şeklini daha da ayrıntılı bir şekilde uyguladım fakat 9-12 haftalar arası mide bulantısı yaşadığım için hiç bişey yiyemedim sadece kuru ekmek makarna çay v.b gibi ne kadar yararsız besin varsa bolca tükettim ve 3 ayda 3 kilo aldım yani söylemek istediğim bunları uygulamak kolay ama gebelikte insan kendinden geçiyor şartları kendisi ayarlayamıyor , ben yinede dr.önerisi dahilinde vitamin alımını öneriyorum içim rahat,birde o kadar çok hormonlu gıda tüketiyoruz ki sanmıyorum gerekli vitamini besinlerden alalım,
  yazınız için tekrar teşekkür ederim…ellerinize emeğinize sağlık…

 31. zuhal dedi ki:

  Hep dengeli ve sağlıklı beslendiğinizde dışarıdan vitamin alımına gerek yoktur deniliyor ama ne yazık ki ne aldığımız besinlerin; örneğin sebze-meyvanın, tazeliğinden, ne besinleri pişirirken, tüketirken ve saklarken ne kadar kayba uğradığından asla emin olamayız. Üstelik bunca detayı- sabah şunu ye, öğlen bundan şu kadar ye, yok bunları hiç yeme, şunları bunla ye vs vs günlük yaşantımızda, mide bulantısı ve kusma ile yaptığımız her harekette acaba bebeğime zarar mı veriyorum telaşında, dengeli ve sağlıklı beslenmeyi temin ediyorum demek bana pek inandırıcı gelmiyor. Kuşkusuz doktor tavsiyesiyle hamilelere yönelik özel bir multivitamin kullanmak bence en doğrusu, ki bende doktorumun tavsiyesiyle elevit kullanıyorum ve gerekli folik asit dahil tüm vitamin ve minarelleri en uygun ölçüde aldığımı bilmekten mutluyum. Ama yazınız gerçekten çok bilgilendirici, teşekkürler. Herkeze sağlıklı günler dilerim…

Sayfa başına git