35 Yaşından Sonra Hamilelik

Kadınların çoğu, kariyerlerini oluştur­duktan sonra evlenmeyi seçiyorlar ve çiftlerin çoğu daha geç bir yaşta aileleri­ni kurmaya başlamayı tercih ediyorlar. Günümüzde, doktorlar geç yaşta ilk ha­mileliklerini yaşayan annelerle daha faz­la karşılaşıyor ve bu anneler geçmişte kendi yaşlarında hamile kalan kadınlara oranla daha güvenli ve sağlıklı hamile­likler yaşayabiliyorlar.

İleri yaşta hamileliği düşünen bir kadı­nın iki önemli endişesinin olduğunu be­lirledik. Hamileliğin onu nasıl etkileye­ceğini ve yaşının hamileliğini nasıl etkileyeceğini öğrenmek istiyor. Anne daha ileri yaşta ise, anne ve bebek İçin komplikasyon olasılıklarında hafif bir artış oluyor.

hamililik3535 yaşından büyük hamile bir kadının aşağıdaki risklerle karşılaşma olasılığı daha fazladır:
Down sendromu olan bir bebek
• Yüksek kan basıncı
• Pelvik ağrı (Karnın alt kısmındaki ağrı)
• Pre-eklampsi (İdrarda normalin üstün­de albümîn cinsi protein görülmesi ve tansiyon yükselmesi)
Sezaryen ile doğum
Çoğul gebelik
• Plasentanın erken ayrılması
• Kanama ve diğer komplikasyonlar
• Erken doğum

İleri yaşlardaki hamile bir kadın ayrı­ca, daha genç bir kadının karşılaşmaya­cağı sorunlarla da ilgilenmelidir. Genel bir sadeleştirme ile açıklarsak, 20 yaşındayken hamile kalmak 40 yaşında hami­le kalmaktan daha kolaydır. Olasılıklara göre, 40 yaşında bir mesleğiniz olabilir veya diğer çocukların sizin zamanınızı alan istekleri olabilir. Dinlenmek, egzer­siz yapmak ve doğru beslenmek sizin için biraz zor olabilir.

Yaşın ilerlemesi ile bağlantılı olan ha­milelik problemleri, yaş ilerledikçe orta­ya çıkmaya eğilimli olan kronik hasta­lıkları da kapsar, Yüksek kan basıncı, 35 yaşın üzerindeki kadınlarda en çok rast­lanan hamilelik komplikasyonlanndan biridir. Ayrıca preklampsi olasılığı daha yüksek­tir.

İleri yaşta doğum yapan kadınlarda er­ken doğum, pelvik ağrı dahil olmak üze­re problem çıkma riskleri daha yüksektir. Diyabet komplikasyonları kadar diyabet olasılığı da yaş ilerledikçe artar. Araştırmacıların bulguları 35 yaşın üze­rindeki kadınlarda diyabet komplikasyonlannın iki kat arttığını göstermekte­dir. Geçmişte, hipertansiyon (yüksek kan basıncı) ve diyabet hamilelikteki başlıca komplikasyonlardı. Günümüzde­ki olanaklarla, bu hamilelik komplikasyonlarını tedavi etmede oldukça iyi ge­lişmeler sağlamaktayız. Ayrıca bkz.  GEBELİKTE İLERİ ANNE YAŞI

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git