Gıda Takviyeleri Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gıda takviyesi kullanırken dikkat edilmesi gereken ilk kural kullanılan ürünün içeriğinin gerçek ve standart olduguna emin olmaktır.

Doğal ürünlere olan ilgi ve ihtiyaç arttıkça bu konuda üretim yapan üretici sayısı da hızla artmaktadır. Bitkisel ilaç üretimi serbest oldugundan yeterli özen gösterilmeden satışa çıkarılan ürünlerde içerik ve kalite açısından problemlere rastlanmaktadır. Bazen ürünün içinde yer alması gereken aktif içerikler yetersiz çıkmakta, bazen ise etiket bilgisinden yer alan bitkiden tamamen farklı bitkiler çıkabilmektedir.

Yine yapılan bazı denetimlerde içinde sağlığa zararlı maddeler olan besin takviyelerine de rastlanmaktadır. Öncelikle kullanılan ürünü çıkaran firma hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Yapılan bir araştırmada piyasa bulunan ürünlerin %90 dan fazlasının gerekli niteliklere sahip olmadıgı belirlenmiştir.

42-15200386Bitkisel ilaç üretilirken bitkinin yetiştirilmesi aşamasından kullanıma hazır ürün haline gelme aşamasına kadar uyulması gerkeken kurallar vardır. Her bitkinin pek çok çeşidi vardır yalnız bunlar arasında şifalı niteliği hepsinin aynı degildir. Şifalı niteliği olan bitki türünün üründe yer almış olması gerekir. Aynı zamanda bitkinin yetiştirilmesi ve toplanması aşamalarında gereken kurallara uyulmuş olması gereklidir.

Kısaca; bitkisel ilaç üretimininde uyulması gereken kurallara özen göstererek üreten ve standardize edilmiş içeriği olan ciddi firmaların ürünlerini tercih etmek en doğrusudur.

Firmanın gerekli belgelere sahip olup olmadıgına dikkat edin. Eczacılık GMP koşullarına uyan üreticileri tercih edin. Üretici tarafından sağlanacak olan bir Analiz Sertifikası (COA) isteyin. Bu belge, içindeki etken maddelerin kalitesi ve saflığı hakkında size doğru bilgiyi verecektir. Üretici sattığı besin takviyesi ilgili bu belgeyi veremiyorsa, başka bir markaya yönelin. Etiket bilgilerinin net olması gerekir. Ürünün yapay renklendirici, tatlandırıcı, şeker, glüten, nişasta ya da silikat gibi hiçbir katkı ve dolgu maddesi içermediğinden emin olun. Ayrıca üreticinin iletişim bilgilerinin etikette yer alıp almadıgını kontol edin.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git