BALIK ÇORBASI

Gerekli malzeme:

4 kişi için. 2 kilo balık (iskorpit, kalkan, kırlangıç, kaya, kefal balıklarından parçalar, birkaç tane barbunya) 5-6 kalamar, bir mürekkep balığı 30 mid­ye, büyük bir soğan, bir havuç, bolca kereviz yaprağı ya da küçük bir kere­viz, maydanoz, bir diş sarmısak, bir­kaç adaçayı yaprağı ya da bir defne yaprağı, 4 iri domates, 1/2 bardak be­yaz şarap, tuz, 200 gr. zeytinyağı, zencefil.

Hazırlanması:

Midyeleri bol tuzlu suda iyice yıka­yın. Sonra bir tavanın içine koyarak az su ile kızgın bir ateşin üzerine oturtun. Midyelerin kabukları kısa sü­re içinde kendiliğinden teker teker açılmaya başlar. Açılan midyeleri der­hal tavadan çekerek kabuğundan çı­karın, içinde az tuzlu su bulunan bir kaba koyun. Midyeleri bu tuzlu suda yıkadıktan sonra, çıkarıp temiz bir ta­bağa koyun. Midyelerin içinde yıkan­dığı tuzlu su ile tavada patlarken akıttıkları suyu ince telli sıkı bir süzgeç­ten geçirin. Suyu da midyelerin yanı­na bırakın.
Balıkçının temizlemiş olduğu mü­rekkep balığı ile kalamarları iyice yı­kayın. Balıkları da güzelce yıkayın. Sonra kafaları ile kıymıklarını ayıra­rak küçük parçalara bölün. Balıkların kafaları ile kılçıklarını çöpe atmayın, saklayın.
Bir çukur tencerenin içine 100 gr. zeytinyağı, bir diş sarmısak, adaçayı, zencefil ile kalamarları ve mürekkep balığını koyun. Soğanı, küçük parça­lara kesilmiş havuç, kereviz ve ince kıyılmış maydanozu da tencereye ek­leyin ve küçük bir ateşe oturtun. Piş­me süresince kalamar ile mürekkep balığının akıttığı su tamamen buhar­laşarak yok oluncaya kadar tencereyi ateşte tutun.
Bu arada başka bir tencereye bir buçuk litre su balıkların başları ile kılçıklarını, midyelerin suyunu, biraz tuz ve 100 gr. zeytinyağı koyun. Ka­pağını kapatarak küçük ateşte yavaş’ yavaş pişmeye bırakın.
Domateslerin kabuklarını, soyun, çekirdeklerini çıkartın ve ince ince ke­sin. Kalamarların piştiği suda bulu­nan sebzeler iyice pişerek güzel bir renk alınca, domatesleri ekleyin. Beş dakika veya biraz fazla pişirerek domateslerin pıhtı bir sos haline gelme­sini bekleyin. Sonra şarabı ekleyin, buharlaşarak uçuncaya kadar pişirin. Bu arada balık kafaları ile kılçıklarının piştiği suyu ateşten alın, küçük delik­li bir süzgeçten geçirin ve ‘hemen ka­lamarların içinde piştiği suyun içine katın. Düşük ateşte kapağı kapalı tencerede bir saat pişirin. Süre dolun­ca balık parçaları ile defne yaprağını tencereye koyun. Yirmi dakika daha pişirin. Son olarak da midyeleri ekle­yin, beş dakika daha pişirin. Bu arada çorbanın tadına bakın, tuzu eksik ise ekleyin, isterseniz biraz da karabiber ekleyin. Böylece pişen çorbayı sıcak sıcak sofraya götürün.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git