Güzellik İlaheleri

Bizler ender ve sıradışı bir külte sahibiz. Bir zamanlar şişman olmak, sosyal başarıyı simgelerdi; bunun anlamı her gün “baştan aşağı donatılmış” bir masada oturabilme ve fazlasıyla beslenme olanaklarına sahip olmak demekti. İncelik ve zayıflık (ki buna o devirlerde “sıskalık” denilir­di) çoğunluğun içinde bulunduğu durumdu.

İşte bu yüzden, etli butlu olmak ve yuvarlak hatlar sıra-dışılık sayıldığından, böyle kişiler güzellik ilaheleri olarak kabul ediliyorlardı. O dönemlerde toplumun büyük bir kısmı için besin maddelerine ulaşabilmek rastlantısaldı.

Savaşlar, ayaklan­malar, kötü giden hasatlar kıtlık ve açlığa yol açıyordu. Her gün düzenli olarak ve açlık çekmeden yemek yiyebil­mek bir lüks sayılıyordu.

O günün koşullarında vücutta bi­riktirilen yağ kitleleri, yukarda anlatılan olası kötü koşullar sırasında kullanılabilecek değerli erzak gibiydiler. Kilo fazlalığı, bu günkü gibi olumsuz bir özellik değil, tam tersine olabilecek tersliklere karşı bir çeşit “risk sigor­tası” şeklinde algılanırdı.

Kilo fazlalığı, ender görüldüğü için bir sigortaya sahipmişçesine yaşanırdı.
O devirlerde şişmanlık aynı zamanda gürbüzlüğün so­nucu ortaya çıkan bir sağlık ölçütüydü. Başka bir deyişle, dolgun bir kadın, geniş kalçalan sayesinde rahatça doğum yapabilecek ve hamileliği de sorunsuz geçecek doğurgan bir dişi olarak görülürdü.

guzellik44444444Günümüz de hâlâ, bir çok üçün­cü dünya ülkesinde, özellikle Kuzey Afrika’da ideal kadın böyle ifade edilir. Anadolu’da da yüzyıllardır aynı inanç vardır, örnek; Bereket Tanrıçası hey­keli fç.n.)
14 Kadın estetiğinin gelişimini irdeleyen sosyologlar, gü­zellik ilahelerinin dünyadaki sosyo-kültürel gelişmelerle birlikte adım adım değiştiğini söylerler.

Bazıları da, moda’nın kendini ifade etmesi için bir çı­kış yolunu bulup, o yolda ilerlediğini düşünürler.
Yüzyılın başında Paul Poiret isimli modacı vücutları korselerle sıkmayı ortaya atınca bu anlayışın yayılmasına yol açmıştır.

Bu durum kadınların vücutlarını bol giysilerin içinden çıkarmalarına neden oldu. Elbiseler vücuda sıkıca yapışıp hatları ortaya çıkarmıştı. Bunu takip eden yıllarda ise, ka­dın özgürlüğü hareketleri etkisini göstermiş, bu kez de “erkeksi” modeller giyilerek dişilik ilkelerinin reddi ifade edilmiştir.

Kadın cinselliği ile erkek cinselliğinin karşı karşıya gelmesinin yarattığı kaygı, Önce Freud tipi psikanalizde sonra da fikir düzeyinde yansımalarım bulmuştur. Resim­de erotizm yavaş yavaş yok olmaya yüz tutmuş, hatta Pi-casso, Buffet gibi ressamlar eserlerinde kadın vücudunu parça parça, geometrik şekillerde resmetmişlerdir.

Bu sosyo-kültürel olgulara paralel olarak, iki etken za­yıflığın öneminde belirleyici olmuştur. Bir yanda, ABD gi­bi bir ülkenin liderliğini yaptığı oburluğa varan bir etli butluluğun genellenmesi, öte yanda ise tıbbın, fazla kiloların sağlığı etkileyen Önemli bir risk etkeni olduğunu keşfetme­si.

PAYLAŞ
Güzellik İlaheleri Konusuna 24 Yorum Yapıldı
 1. natalia dedi ki:

  acaba hangi dine mensupsunuz güzellik ilaheleri demek seni yaratan dişi ilahlar var demek hangi dinden olursanız olun hiç bir şeyi allah a benzetmeyin lütfen lütfen lütfen

 2. ilknur .) dedi ki:

  önce güzel düşün dışarıya yansısın haer şey için aceleye gerek yok bence yüzünüzdekilerde gider aklınızdakilerde yeter ki zaman dogru olsun cilt temizligine önem verilmeli kesinlikle yani zaten cirkinim diye kendimizi salmayalım inanın ki benim de cilt problemlerim var dı halada gecmiş sayılmaz sitede dolaştıgıma göre:)size önerebilecgim seyler önce cilt tipimizi ögreniyoruz sonrada uygun kremleri düzenli bir şekilde kuulanıyoruz ama hiç bırakmadan ve inanarak farkı görüceksiniz ben m yüzümde kılcar damar çatlaması vardı düşünsenize yüzünüzde kırmızı noktalar her gece yatarken sabah uyandıgımda gecmiş olsalar diye hayal kurardım tedaviyde gittim faydası olmadı kendim seçtigim kremlerle simdi yoklar isteyin ve pes etmeyin inanın ve bakımınızı yapın küsen cildinizi kendinizle barıştırın:)

 3. tatlı kız:D dedi ki:

  ya bn kndmde bi kusr blmuorm bnce szde blmyn takmyn yni hyt güzl ve de kısa yasyn yasayabldgnz kadr skıntya gerek yk kndnızı sevn barısık bu syde gzllgnz ortaya ckr bide makyajla güzellşmye calşmyn bence bnm fkrm daha da crkn olrsnz ufak tfk bkm yapn ama mkyj asla ayrca cktgm yk dıe de üzlmyn grksz ilkokldaykn bni de kmse beenmzdi bana crkn dynler smdi pesmde pervane nese kızlr bu kdr ytr sevin kndnzi 😀

 4. Melek dedi ki:

  Bence güzel olsanız bile kendinizi beğenmeyin başkaları sizi beğensin.

 5. tugçe dedi ki:

  ben çok güzelim.size yazıkk keşke daha önce kendinize ii baksaydınız nese kızlar

 6. neslihan dedi ki:

  allah her kezi güzel yaratmıştır birisinin gözünü çeneye koymamış neden çünkü allah her kezin doğal güzeliği var demiştir….. her kez güzeldir birisini beyenmiyen varsa kendin beyenmiyor demektir…….

  yazan:neslihan şimşek

 7. gizem dedi ki:

  defne yazını okuduğumda aklıma 13 yaşındaki halim geldi. çok kötü görünüyordum vücudum oransızdı sivilcelerim ve gözlüklerim vardı.bu durumun geçici olduğunu söyleseler de bu yüzden depresyona girdiğimi hatırlıyorum.çok değil bikaç yıl sonra sivilcelerim geçti vücudum şekillendi lens kullanmaya başladım ve güzel bir genç kız oldum.şu an bir geçiş evresindesin ve emin ol ki doğa seni hoş bir genç bayan olmaya hazırlıyor.temizlik ve bakımını ihmal etmez yüzünden gülümsemeni eksik etmezsen güzel görünmemen için hiçbir neden yok:):)

 8. Sisi dedi ki:

  Salam menim ozumde ince oldugum ucun kokluye nifret edirem. arkadaslar aslinda sisman zayif fark etmez tanrim butun insanlari guzel yaratmisdir

 9. ayşenur dedi ki:

  arkadaşlar ya nie takıosunuz bu kadar boşverin hayat her türlü qüzel……

 10. defne dedi ki:

  bn diğer arkilrime gre çok çok çirkinim dha yşm küçük ama kafama tkyrm bn 13 yşndym bna yardm edrsenz svnirim

 11. ultara fener dedi ki:

  walla bne çk güzelm hatta dünya güzeliym hehehehehehe:)

 12. rmysa dedi ki:

  yha aslında ben güzelim 😀 de anlımda sivilceler var fondotenle kpatmaya çalışıorum ama zararlı oluo ürüo kahkül bırakıorum hava almadıqından yine ürüo 😀 ( eer böle sivilce dertleriniz falan varsa en iisi fito die bi krem var 1 yada 2 haftada izleri geçirio) sivilceler geçmio ama siz patlatın svlcleri sonra iz kalsın krem sürün ben öle yapcam 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 zararı olmaz denein 🙂

 13. maviş güzel dedi ki:

  arkadaşlar bir yerde okumuştum göz altı morluklarını kafein içeren maddeler anında geçiriyormuş özelliklede garnierin yeni ürünü çıktı o çok etkili annem kullandı faydasını gördü tavsiye ederim ayrıca yorumlara şöyle bir bakıyorum herkes birşeylerden şikayetci biraz kendinizle barışık olun çirkin insan dğl bakımsız insan vardır…

 14. esra gül dedi ki:

  offffffffff çok çirkinim

 15. mia dedi ki:

  Jerry, biraz daha buyu, ne acelen var

 16. beste dedi ki:

  arkadaşlar göz altlarındaki morlukları gecirecek biey biliorum hergün 10 dk gözünüzün altına elma koyun faydasını göreceksiniz bnmde öyleydi elma kydum geçti.

 17. JéRRy dedi ki:

  Ya ben güzel olduğumu düşünüyoRum 🙂 hiç bi kusurum yoK 🙂 ama şu ana kadar kimseyle çıkmadım 🙂 yaşım 13 🙂 Güzelim ama kendime bakamıyoRum 🙂 Ne yapmamı öNeRRsnZ 🙂

 18. riseda dedi ki:

  çok çirkinim yaa:(

 19. seda dedi ki:

  bnimde gzlerimin altı mor moralim çok bzk 🙁

 20. hacer dedi ki:

  benimde gözlerim altı mor geçmiyor yüzümde sivilceler çıkmaya başladı ne yapmak gerekiyor

 21. swwet _eda dedi ki:

  bnim her yerim her seyim cok güzel ama tek bi kusur gözlerimin altı mor gecsinler artık 🙁

 22. eda dedi ki:

  yha bnm de çıktığım yok cildim öncededn sivilceliydi simdi çukur çukur saçım kuru offf

 23. meltem dedi ki:

  benim küçükken üzüm yandı tamam artık yüzümde kısa kısa bölümler yanık estetik ameliyatlar oldum yama ve balon takıldı ama daha fazla gelişme yok ne önerirsiniz tedavisi falan sizi bekliyorum şimdiden teşekkürler.15 yaşındayım

 24. mihriban kılıç dedi ki:

  bn nim çiktiğim olmadi bn güzel değiim galibanapmamlazim 18 yaşindayim

Sayfa başına git