Makyaj Temizleyicileri

Makyaj temizleyiciler, adlarından da anlaşıldığı gibi, makyajı silmeye yararlar. Yalnızca gündelik makyajın tüm izlerini yok etmede değil, aynı zamanda tozları ve ölü hücreleri yok etmede de kullanmalıdırlar. Eğer bir gün makyaj yapmamış bile olsanız, makyaj temiz­leyicilerinin muhakkak kullanılması gerektiğini hatırlamak gerekir. Bunlar temiz ve sağlıklı bir cildin teme! maddeleridir.
Bileşimleri
Hassas ve nazik olan kuru ciltler için, saf su ve (hayvansal veya bitkisel) yağdan oluşan bir bileşim tercih edilir. Yağ içinde su türü bir karışım yağ içinde dağılmış su damlacıklarından oluşur.

Yağlı veya normal ciltler İçin, su İçinde yağ esaslı karışım seçilir. Suyun içine dağılmış az miktarda yağ damlacıklarından oluşmuştur.
Her iki şıkta da, karışımın molekülünde suda ve ağda eriyebilir bölümler bulunur.
Değişik Şekillerde Makyaj Çıkarıcılar:

makyajli

Makyaj çıkarıcıları çok değişik şekillerde olabilirler.

Süt şeklinde: yarı akıcı, akıcı veya katı ve genellikle bitki özlüdürler. Piyasada, suyla durulanınca yumuşak ve kaygan bir deri oluşturan killi sütler de bulabilirsiniz. . Krem şeklinde: Su ihtiva eden veya etmeyen, sözgelimi (azulenli) mad­delerden oluşmuş bir karışım aslında mikrop öldürücü bir rol oynar. Bu kremlerden bazıları, nemlendirilmiş par­mak uçtanyla uygulanır. Deri iletemasında sıvılaşırlar; bütün tahriş ve kızarıklık tehlikesini ortadan kaldıran yumuşatıcı bir rol oynarlar.
Pelte şeklinde : Akıcı ve yağsız.
Krem sabun şeklinde: Özünde, ken­dine özgü asitli yağ vardır. Nemli bir yüze uygulanır, köpürtülür ve suyla çalkalaya­rak çıkartılır. Çok yağlı ciltler için özellikle önerilirler, ama aşırı temizleyici olduklarından her gün kullanılmamalıdır­lar.

Hasta deriler için özel olarak hazır­lanmış çeşitli makyaj çıkarıcılar vardır.
Kirpikler ve göz kapakları” İçin özel makyaj çıkarıcılar olduğu, gözlerdeki farı ve maskarayı çıkarmada kullanıldığı unu­tulmamalıdır. Bu makyaj çıkarıcılara, cildin bu bölümünün çok hassas olma­sından dolayı ihtiyaçduyulmuştur.
Dudak rujunun başlıca maddesi olan eozini çıkaran ve eriten maddeler de bulabilirsiniz.
Not: Makyaj çıkarıcıların uygulan­masından sonra, bunu cildinizin hassasiyetine göre seçilmiş bir tonik ile takviye ediniz.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git