Hamilelikte İlaç Kullanımı

Hamilelik sırasında güvenli yaşayın. Hamile kalmaya çalışırken ilaç kul­lanımı konusunda bazı genel öneri­ler aşağıdaki gibidir.

• Hamile kalmak istemediğiniz süre­ce doğum kontrol yönteminizi bırak­mayın.
• Reçeteli ilaçlarınızı tam olarak re­çetede belirtildiği şekilde kullanın.
• Eğer hamile olabileceğinizi düşü­nüyorsanız veya doğum kontrol ilacı kullanmıyorsanız doktorunuz bir re­çete yazarken belirtin.
• Kendi kendinizi tedavi etmeyin veya daha önceki problemler için verilmiş ilaçtan kullanmayın.
• Asla başkalarının ilaçlarını bilinç­siz kullanmayın.
• Eğer bir ilaç hakkında emin değil­seniz kullanmadan önce doktorunu­za danışın.

Bebekteki organ gelişiminin çoğu ha­mileliğin ilk 13 haftasında olur. Bu dö­nem, bebeğinizi gereksiz ilaçlara maruz bırakmaktan sakınmak için önemli bir dönemdir. Hamile kalmaya çalışmadan önce ilaçlan kontrollü olarak kullanırsa­nız kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve hamileliğiniz daha iyi geçecektir.
Bazı ilaçlar kısa süreli kullanım için­dir, enfeksiyonlar için kullanılan antibi­yotikler gibi. Diğerleri, yüksek kan basıncı ve diyabet gibi kronik veya uzun süreli problemler içindir. Bazı ilaçların hamileyken alınması uygundur ve hatta bu ilaçlar hamileliğinizin daha başarılı geçmesine yardımcı olur.
Hamilelik döneminde diğer ilaçları kullanmak güvenli olmayabilir.

Aşılar

asprin1Röntgen nicelemeleri için geçerli olan kural aşılar için de uygulanır- aşı oldu­ğunuzda güvenilir doğum kontrol yön­temleri kullanın. Bazı aşılar hamilelik döneminde güvenlidir; bazıları ise değil­dir. Güvenilir bir pratik kural, aşılan, ha­mile kalmaya çalışmadan en az 3 ay ön­ce tamamlamaktır.
Aşılar genellikle en çok ilk 3 ayda za­rarlıdırlar. Eğer hamile kalmadan önce kızamıkçık veya MMR (kızamık, kaba­kulak, kızamıkçık) veya suçiçeği aşısına ihtiyacınız varsa, Amerika’daki Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC) artık size ha­mile kalmak için, aşı yaptırdıktan sonra en az 4 ay beklemenizi öneriyor.
Bu kuralın dışında olan bir istisna grip aşısıdır. Grip aşısı, grip mevsiminde ha­mileliğinin 3- ayını dolduracak bir kadına yapılmalıdır. Eğer işiniz veya başka ne­denlerden ötürü grip aşısı yaptırmanız tavsiye edildiyse yaptırın. Bu aşının ha­milelik sırasında ve hamile kalma aşama­sında güvenli olduğu düşünülmektedir.
Bkz. GEBELİKTE İLAÇ KULLANIMI

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git