HEMİPLEJİ

Hemipleji (Yarı Felç)

Felç, beyin damarlarının bir nedenle beyne giden kanı kesmesi veya azaltması durumudur. Halk arasında ‘beyin damar tıkanması’ olarak da bilinen bu durum, bir beyin damarı rahatsızlığıdır. Ancak tüm vücut beyin tarafından kontrol edildiği için beyinde meydana gelebilecek bu türlü bir rahatsızlık, vücudun da işlevlerini geçici olarak veya kalıcı olarak durdurmasına sebep olur. Bu durdurma eğer lokal ise, yani vücudun bir bölgesini kapsıyor ise, buna hemipleji, yani yarı felç denir. Örneğin vücudun ortadan itibaren sağ kısmı veya sol kısmı idare edilemez hale gelebilir.

Peki, felç ne denli ciddi bir rahatsızlıktır?

Öncelikle beyni ilgilendiren her türlü rahatsızlığın oldukça ciddi olduğu unutulmamalıdır. Felç de beyin damarının tıkanması sonucu oluştuğuna göre elbette tüm vücudun kontrolünü ilgilendirmektedir. Basit bir şekilde atlatılabilecek felç sorunları dahi doktor yardımına yarı felçbaşvurulmazsa büyük sorunlar doğurur. Dünyada felç geçiren hastaların neredeyse ¼’ünün hayatını kaybettiği, hayatta kalanların ise yarısının kalıcı sorunlar yaşadığı düşünülecek olursa, felcin ne denli riskli olduğu anlaşılabilir. Kalıcı hasarların sıkça görüldüğü hemipleji (yarı felç) durumunda da fizyoterapistlerle çeşitli tedavi yöntemleri uygulamak, hastaların vücutlarının felç olan kısmını kullanmaya başlayabilmesi için iyi olacaktır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle damar tıkanıklığına sebep olan her türlü etkenden uzak durmak iyi olacaktır. Ayrıca sigara kullanmamak, aşırı alkol tüketmemek ve uyuşturucuyla katiyen mesafeli olmak şarttır. Doğal yaşamaya çalışmak da felcin bedenden uzak durması için etkili bir yöntemdir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git