Hepatit E

Hepatit A virüsü ve Hepatit B virüsünün tanımlanmasından sonra açıklanamayan hepatitlerin devam etmesi, araştırmacıları farklı bir etkenin arayışı içine sokmuş ve ilk kez 1983 yılında ne A ne de B virüsü ile olmadığı bilinen hepatitli hastaların dışkı örneklerinden yeni bir virüs ortaya çıkarılarak Hepatit E virüsü olarak tanımlanmıştır.

HEVin yol açtığı Hepatit E hastalığı, bulaşma yolları, dünyadaki ve ülkemizdeki dağılımı gibi birçok özelliği ile Hepatit A’ya benzer. Hepatit E hastalığının en önemli özelliği; dışkı ile kirlenmiş sular aracılığı ile salgınlar oluşturabilmesi, bu salgınların özellikle hijyenik koşulları bozuk, gelişmekte olan ülkelerde görülmesi ve gebelerde yüksek ölüm oranına sahip olmasıdır.

Hepatit E hastalığı, Hepatit E virüsünün yarattığı karaciğer iltihaplanmasına verilen addır. Hijyen koşullarının kötü olduğu durumlarda sıkça rastlanır. Özellikle su sorununun çokça yaşandığı Afrika ülkelerinde hijyen şartları da kötüdür. Buna bağlı olarak dünyada Hepatit E’nin en sık görüldüğü kıta Afrika’dır. Ülkemizde de hijyen şartlarının kötü olduğu bölgelerde sık rastlanan hastalık %5 civarında görülmektedir. Avrupa’da bu rakam %1’in altındadır. En sık görüldüğü yaş aralığı ise 15 ila 49 arasıdır. Özellikle kirli suların ve besinlerin tüketilmesiyle bulaşan Hepatit E, çoğunlukla oral yolla bulaşmaktadır.

Adeno-Associated virusBelirtileri

Halsizlik, iştahsızlık, ateş, yorgunluk hissi, bulantı ve kusma, karın ağrısı gibi birtakım belirtileri vardır. Ancak bilinen en belirgin belirtisi, gözlerde ve deride meydana gelen sarı renktir. Hepatit E’ye yakalanan kişi, renginin sararmasından durumu rahatlıkla anlayabilir.

Hepatit E Özellikleri

Hastalığın 6 hafta civarı bir kuluçka dönemi bulunmaktadır. Hamile Hepatit E hastalarında bebeğin ölümüyle sonuçlanan vakalar yaşanabilmektedir. Ayrıca son 3 ayda erken doğum, karaciğer yetmezliği ve düşük gibi ciddi riskler de bulunmaktadır. Karaciğer yetmezliği hastalarının Hepatit E’ye yakalanmaları yüksek risk barındırır.

Bitkisel Tedavi Yolları

Bilinen bir tıbbi tedavi yöntemi bulunmayan Hepatit E’nin ne yazık ki aşısı da yoktur. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, hijyenik yaşam şartlarına uymaktır. Bunun yanında karaciğer dostu birtakım bitki, meyve ve sebzeler de, karaciğeri güçlendireceği için, Hepatit E’ye yakalanmanın önünü kesecektir. Portakal, greyfurt, kivi, çilek, yaban mersini, kuru üzüm, soğan, sarımsak ve lahana gibi besinler bunlardan bazılarıdır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git