İLKBAHAR PİLAVI

Gerekli malzeme: 4 kişi için 400 gr. pirinç, taze soğan, 100 gr. yağ, bir su bardağı süt, 900 gr. et suyu ya da su, domates salçası, maydanoz, fesleyen ya da kekik, bir yumurta, tuz, 50 gr. rendelenmiş kaşer.
Taze soğanların beyaz bölümlerini küçük yuvarlaklar şeklinde kesin. Ya­ğın,” büyük bir kısmını tencereye ko­yun. İçine soğan ekleyin ve küçük bir ateşe oturtun. Soğan sararıncaya ka­dar yavaş yavaş kızartın, sonra, ön­ceden yıkanmış, pirinci tencereye bo­şaltın. Bir kaşıkla birkaç kere karıştı­rın sonra bir bardak sıcak sütü yavaş akıtarak ekleyin. Bu arada devamlı >larak karıştırmağa devam edin. Süt­lü pirinç biraz pıhtılaşmağa başlayın­ca sıcak et suyunu ya da suyu yavaş yavaş içine akıtın. Geri kalan yağı ek­leyin ve tencerenin kapağını kapata­rak orta sıcaklıkta bir ateşte yavaş ya­vaş pişirin. Sık sık da kaşıkla karıştı­rın. Sonuna doğru tuz ekleyin.
Bu arada domates .salçası ile doma­tesli bir sos yapın. Daha önce yapmış olduğunuz bir sos varsa ısıtın. Pilav iyice pişmiş olunca, ateşten çekin. Or­tasında kaşıkla küçük bir çukur açın, içine yumurtayı kırın ve rendelenmiş kaşer peynirini boşaltın. Bir kaşıkla, pilavı, yumurta ve peynirle, iyice ka­rıştırın. Sonra da, önceden iyice ısıtıl­mış bir servis tabağına boşaltın. Üze­rine kaynar domates sosunu dökün, kı­yılmış maydanoz, kekik ya da fesle­ğeni de ekin.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git