İn vitro

İN VİTRO. Deney koşullarında oluşan biyolojik reaksiyonlara verilen addır: Kelimenin anlamı, “cam içinde”dir. Bu­nun karşıtı olan “in vivo”, “hayat için­de” demek olup, canlı organizmalarda oluşan reaksiyonlar için kullanılır. Be­lirli bir ilacın, in vivo ve in vitro etkile­rinin aynı olması gerekmez.

İn vitro Nedir?

                İn vitro İngilizce kökenli bir kelimedir. Biyoloji ve tıp alanlarında sıklıkla kullanılan ve adından oldukça fazla söz ettiren bir terimdir. İn vitro birden çok anlama sahip olan bir terimdir. Genel manası ise ‘’ laboratuvar ortamında, yapay koşullarda’’ anlamlarında kullanılmaktadır.

                Diğer anlamları ise hücrelerin, dokuların, organların ait oldukları ortamları dışında suni bir ortamda bulunması, yetiştirilmesi, tüp içerisinde, canlı dışında bulunan, yapay ortamlarda bulunan vb. manalara da gelmektedir.

                in-vitroÖrnek verilecek olursa, suni bir ortamda hazırlanmış olan doku örnekleri ya da bakteri kültürleri aracılığıyla denenen herhangi bir ilacın etkisinin belirlenmesi olayına in vitro denir. Burada bir organizmanın ya da hücre vb. dokuların suni bir ortamda bir deneye tabi tutulması, bir araştırma söz konusu olmaktadır.

                Tıbbın ilerlemesi ile paralel olarak deney yöntemleri, teknikleri, uygulamaları da değişmiş, gelişmiştir. Bu da insan sağlığı açısından son derece büyük bir öneme sahiptir. Günümüz ile geçmiş yüzyılları karşılaştırdığımızda hiç şüphesi yok ki büyük farklarla karşılaşmaktayız. Öyle ki geçmiş yüzyıllarda küçücük bir mikrop bile yanlış algılanıp bunu taşıyan kişi toplumdan tecrit edilip soyutlanıyor, adeta ölüme terk ediliyordu. Bugün ise değil küçük bir mikrop artık kanserin bile bir çaresi, tedavisi bulunmaktadır. Bugünkü tıp geçmişin üzerinde büyüyüp gelişmiş ve hala gelişmektedir. Bu nedenle in vitro uygulaması işte bu geçmişteki gelişmeler üzerinde yükselmiştir ve hala yükselmektedir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git