ISPANAK (yumurtalı, peynirli) ÇORBASI

Gerekli malzeme:

4 kişi için 400 gr. ıspanak, 100 gr. beyaz peynir, 2 yu­murtanın sarısı, bir yumurtanın akı, 50 gr. rendelenmiş kaşer, bir küçük hindistan cevizi, bir litre sığır eti suyu ya da içinde iki et suyu özü kutusu ile bir tavuk suyu özü kutusu eritilmiş su, 10 gr. tereyağı ya da yağ.

Hazırlanması:

Ispanağı bol su ile yıkayın. Bir ten­cereye koyun bir bardak su ve biraz tuz ekleyerek, tencerenin kapağını ka­patmadan on beş dakika haşlayın. Ateşi söndürün, ıspanağı bir süzgece ko­yarak suyu, soğuk su ekleyerek yeni­den  süzgeçten geçirin. Ispanağı püre yapmak için kullanılan haşlanmış pa­tates ya da sebzelerin geçirildiği, in­ce telli bir süzgeçten geçirin. Bir kabın içine koyun. Biraz rendelenmiş küçük hindistan cevizini, beyaz peyniri, yu­murta sarısı ile bir yumurtanın akını, rendelenmiş kaşeri ekleyerek bir tah­ta kaşıkla karıştırın. Yağı ve birkaç çorba kaşığı et suyu ekleyerek yine ka­rıştırın. Et suyunu yavaş yavaş akıta­rak ekleyin. Hepsini bir tencereye dö­kerek kaynamaya başlayıncaya kadar ısıtın, çok sıcak olarak sofraya götürün. Pırasayı temizle­yin, yıkayın, uzunlamasına keserek dörde bölün. Kerevizi soyun, büyüklü­ğüne göre dörde ya da sekiz parçaya bölün.
Bir tencereye yağ koyun, ateşte ha­fifçe kızarmağa başlayınca sebzeleri ekleyin, iki dakika kadar sebzeleri ka­vurun sonra unu ekleyin. Bir dakika daha tahta kaşıkla karıştırarak kavu­run, domates salçasını ekleyin, bir da­kika daha kavurun. Son olarak et su­yu ile tuzu ekleyerek ağır ateşte 20 da­kika pişirin. Çorbayı bir süzgeçten ge­çirerek sofraya götürün

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git