Kan Kültürü

Kan Kültürü Nedir?

Toplardamardan alı­nan kanın, belirli bir ortamda bekletile­rek mikrop üremesine sahne olup olma­dığının araştırılması. Kan kültürü, kanda var olan bakteri ve mantarların varlığını tespit etmek, bu mikroorganizmayı tanıyıp tedaviye yönlendirmek için yapılan tahlile denir. Vücutta beliren ve rahatsızlık veren mikroorganizmalar kan kültürü sayesinde tespit edilir ve gerekli olan tedavi yöntemine geçilir. Kan kültürü testinde iki veya daha fazla kan testi istenir ve bu testin daha geçerli olabilmesi ve sağlıklı sonuca ulaşılabilmesi için kan örnekleri ardı ardına alınır. Test sonuçları karşılaştırılarak belirli bir sonuca varılır. Bazen kan kültürü testi kadar etkili olmasa da tükürük, idrar, balgam kültürleri testi de yapılabilmektedir. Ama en çok yapılan ve sonucu sağlıklı olan test kan kültürü testidir ve çoğunlukla bu test tercih edilmektedir.

Kan Kültürü Testi Ne Zaman İstenir Ve Bu Test İçin Hastalık Belirtileri Nelerdir?

Kişide maya mantarı, bakteri veya toksitlerin vücuda zarar verme belirtilerine sepsis belirti denir. Bu sepsis belirtilerinin oluşması durumunda doktor tedavi için kan kültürü isteyebilmektedir. Kan kültürü istemek için sepsis hastasında görülen bazı belirtiler mevcuttur.

kan kültürüBu belirtileri kısaca şu şekilde belirtmek mümkündür. Bunlar;

– Hastada aşırı üşüme ile birlikte titreme ve ateşin de bulunması.
– Mide bulantısının olması
– Hızlı bir şekilde nefes alıp verme ve buna bağlı olarak hızlı kalp atışları.
– İdrar miktarında azalma görülmesi

Tüm bunların dışında daha ağır olanları da vardır ki bunlar; kanda pıhtılaşma, vücut içi iltihaplanmaları, kan basıncının düşmesi ve bir veya birden çok organın işlevini yapamayacak duruma gelmesi.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git