Paranoya

Şizofreninin hafif bir şek­lidir. Bir akıl hastalığından fazla, bir karakter bozukluğu diye tanımlanır. Has­tanın kişiliği değişmez, fakat izlenme delüzyonları vardır, belleği ve kelimeleri anlayışı, gerçek dışıdır. Bu duruma ol­dukça sık rastlanır, kişinin mesleğini iz­lemesini engellememekle beraber çevresi­ni tedirgin eder.

Paranoya: Paranoid hastalar çok kuşkucu tiplerdir. Kendi yetersizliklerini üstünlük duygularıyla kapatırlar. Bu yüzden sürekli takip edildikleri, haksızlığa uğradıkları, önemli keşifleri olduğu için öldürülmek istendikleri kuşkularıyla yaşarlar. Sabit fikirlidirler, kanaatlerini değiştirmek zordur. Düşüncelerinde direnir­ler.

Bu özelliklerinin dışında normal görünürler. Hezeyanlarını mantıklı ve inandırıcı biçimde açıklamaları, çoğu zaman düşüncelerinin doğruluğuna çevresindekileri inandırır. Çoğu zaman tehlikeli değildirler ama bu, zararlı olmadıkları anlamına gelmez. Kendisinden kuşku duyduğu gerekçesiyle eşlerini öldürenler görülmüştür. Erkeklerde görülme oranı daha yüksektir.

PAYLAŞ
Paranoya Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. ayça dedi ki:

    kendimin paranoyak olduğumu düşünüyorumbabam ve annem gil dışarı çıktığında çok şüpheleniyorum bir şeyler kurguluyorum ör: ya kaçırılırsa ya araba çarpıp Ölürse (Allah Korusun) 15 yaşındayım sorunumun pek büyük olduğunu düşünmüyorum bu yüzden ebeveynlerime bunu söylemiyorum doktora veya ilaçlara ihtiyaç olduğunu sanmıyorum kendi kafamda çözmeye çalışıyorum sizce doğrumu yapuyorum yoksa psikologa felan gitmeme gerek varmı

Sayfa başına git