Çocuk Sahibi Olmak İstiyorum Ama…

24 yasında, 3.5 yıllık evli bir kadınım. Ben çok istiyorum ama polikistik överim var. 3 yıldır düzelmedi, ilk adet olduğumda düzenliydi ama 3 senedir düzensiz. 6 aydır doktora gidiyor ve ilaç kullanıyorum. Yumurtalıklarda bir gelişme yok. Bana iki tane ilaç verdi. Eğer olmazsa ameliyat olabileceğimi söyledi. Bu ameliyat laparoskopi olacak? Bir de neden rahim filmi çekilmeden laparoskopi yapılıyor? Bu tedavi bana niye uygulanıyor, doğru mu? RUMUZ: ESMER

CEVAP: Polikistik over‘de yumurtalıklardaki hormon yapımında bir bozukluk söz konusudur. Bunun yanında insülin,rezistansı oluşur. İnsülin, pankreastan salgılanan bir hormon. Görevi kan şekerini hücre içine sokmak. Hücrelerde insüline karşı bir direnç gelişirse, şeker hücre içine geçemiyor ve kan şekeri yükseliyor. Pankreas bezi, şekerin yüksek olmasını ortamdaki İnsülin miktarının az olmasından kaynaklandığını düşünerek1 tekrar tekrar İnsülin salgılamaya başlar. Burada sorun, insülinin az olması değil, hücrelerin İnsülin hormonuna karsı direnç göstermesidir. İşte İnsülin rezistansı denen bu olayı tedavi edecek ilaçlar polikistîk over’de de kullanılır. Aldığınız ilaç bu amaç için verilmiş. İnsülin miktarının fazla olması erkeklik hormonu tipinde maddelerin de fazla salgılanmasına neden olur. Bu da tüylerde ve kiloda artış demektir. Laparoskopiyi doktorunuz rahim ve yumurtalıkları daha iyi değerlendirmek, tüplerin açık olup olmadığını incelemek için yapmak istiyordur. Normal yoldan uzun süre geçmesine rağmen gebe kalınamazsa tüp bebek denenebilir.

PAYLAŞ
Çocuk Sahibi Olmak İstiyorum Ama… Konusuna 3 Yorum Yapıldı
  1. gulnar dedi ki:

    ben Azeriyim.benim 26 yasim var,7 yildir evliyim ve 5 yil sonra tedevile bir kizim oldu.kizimda adet duzensizliyi uzunden olmuyordu.simdide yine hamile kalmak istiyorum,amma tadavi diyorlar.falekulum yetismiyor.ne etmeli?

  2. Nazgul dedi ki:

    20 yashında,1.5 yılık evli bir kadınım.Ben çok bebek istiyorum ama olmuyo.Başta adetim düzensiz gelmiyodu ama son 2 aidır düzenli gelyo.Bida beyaz bişei geliy souk diymiş dediş dedler ama kaç kez ilaç kulandım bitürlü getmiyor ondanda razız oluyorum.

  3. güzcicegi dedi ki:

    3 ay önce düşük yaptım adet kanamam ozamandan beri devam ediyor. doktorum normal sorun yok dedi ilaç verdi fakat durumdan cok rahatsız oluyorum acaba neden adetim birtürlü kesilmiyor. cevap yazarsanız sevinirim güzçiçeği

Sayfa başına git