Kendi Kendine Zarar Verme

Kendi Kendine Zarar Verme Nedir?

Şizofreniklerde ve cinsel sorunları olan depressiflerde görülen bir durumdur. Lesch-Nyhan sendromunun önem­li belirgilerinden de birisini oluşturur. Hasta, kendi gövdesinin çeşitli yerlerini keser, yaralar. Kendi kendine zarar vermenin birçok tanımı olmakla birlikte en yaygın olarak kullanılan tanımı şöyledir; kesmek, yakmak, çizmek gibi davranışlarda bulunarak düzenli olarak kendine, kendi vücuduna zarar verme davranışıdır. Kendi kendine zarar veren hastalar bunu kendilerine uyguladıkları bir tedavi yöntemi bir ilaç gibi görürler. Bu davranış herhangi bir öfkeli davranış ya da aşırı duygulanmalar sonucu bu duygularla nasıl başa çıkılacağının bilinmemesinden kaynaklanan bir durumun sonucudur. Bu tür eylemlerde kendine zarar vermenin dışında bir intihar durumu söz konusu değildir.

Kendi Kendine Zarar Vermenin Çeşitleri Nelerdir?

Kendine zarar vermenin de çeşitleri bulunmaktadır. Bunları şu şekilde belirtmek mümkündür; Kendini çizme, kesme, yakma, tırmalama, yolma, kendine vurma, ısırma, saçlarını yolma ya da ev eşyalarına zarar verme şeklinde de görülebilir. Bu davranışlarla kişi öfkesinin kontrolünü sağlayıp bir oto kontrol mekanizması oluşturduğunu düşünür.
Kendi kendine zarar vermek iki çeşide ayrılmıştır.

Kendi Kendine Zarar VermeBunu şu şekilde belirtebiliriz;

  • – Kültürel olarak kabul görmüş bir nevi artık normalleştirilmiş olan davranışlar. Bu davranışlara pıercıng, dövme, dağlama, sigara alkol kullanımı vb.
  • – Sosyal olarak kabul görmeyen davranışlar. Bunlarsa tırnak yemek, kendini kesmek, saç yolmak deri çimdiklemek vb.
    Kişi kendine zarar vererek var olan bir sorunu çözdüğünü sanır. Hâlbuki bu kısa süreli bir çözüm yoludur. Kişi bunu derinine inerek gerçek çözümcül yollar bulmalı ve kendine zarar vermeyi bırakmalıdır.
PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git