Kırmızı pancar meğer ne kadar faydalıymış

Pancar, genelde fazla tüketilmeyen kırmızı bir sebze. Kendine has kokusu ve tadı nedeniyle pek sevilmese de yararları bilinmiyor.  Pancar, demir  açısından oldukça zengindir. Antioksidan özelliği ile sayısız hastalığı tedavi edebilir ve önleyebilir, metabolizmanızı hızlandırır.

Polifenoller ve betain

Pancarda bulunan polifenol ve betain denen oluşumlar vücuttaki serbest radikallerle savaşır. Hücrelerin yaşlanmasını yavaşlatır ve etkili bir şekilde sayısız hastalık ve rahatsızlığı önleyebilir

Harika bir vitamin kaynağı

Pancar B vitamini açısından çok zengindir. (B1, B2, B3, B5, B6 ve B9) Bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini de bol bulunur.

Mineral  kaynağı

Pancar, sağlığınız için, kalbinizi koruyan ve kemiklerinizi güçlendiren potasyum, magnezyum, fosfor, iyot ve bakır gibi mineraller bakımından zengindir.

Hücre yenilemesi yapar

Pancarda bulunan B9 vitamini, yeni hücre oluşumunu arttırır ve vücudunuzu gençleştirir.

Sindirime iyi gelir

Pancar,bol lifli yapısıyla sindiriminizi ve metabolizmanızı çalıştırır.

Detoks etkilidir

Pancar, güçlü betalain pigmentleri  sayesinde vücudu detokslayacaktır

Metabolizmayı hızlandırır

Pancar metabolizmayı hızlandırarak  kilo  vermeye yardımcı çok sayıda besin içerir.

D vitamini sindirimine yardımcı olur

Pancar, sayısız vücut fonksiyonları için hayati önem taşıyan D vitamini sindirimini arttırır.

Demansı önler

Pancar nitratların vücuda giren nitratın sonra nitrite dönüşmesini sağlar. Çalışmalara göre, nitrit kan damarlarını genişleten ve kan akışını hızlandırarak dokuların oksijenlenmesini arttıran nitrit oluşumunda  önemli role sahiptir.

Lif açısından zengin

Pancar, sindiriminizi arttıran ve kalp damar sistemini sağlıklı tutabilen güçlü bir lif olan pektin içerir. Pektin ayrıca vücuttaki toksinleri ve ağır metalleri temizler. Aynı zamanda zararlı bakterilerin yayılmasını engeller ve çeşitli hastalıkları önleyebilir.

Betacyanin için harika bir kaynak

Pancar, kanser hücrelerinin gelişimini ve büyümesini önleyen güçlü bir bileşik olan betacyanin açısından zengindir.

Zengin bir kobalt kaynağı

Bu güzel kırmızı sebze, B12 vitamini oluşumunu teşvik eden bir mineral olan çok miktarda kobalt içerir; eğer vücudunuzda kobalt ve B12 eksikliği varsa bu kansızlığa sebep olan kırmızı kan hücrelerinin oluşumu engeller, yeni kırmızı kan hücreleri gelişemez.

Gördüğünüz gibi mönüye pancar eklemenin bir çok güzel ve haklı nedeni var. O yüzden daha sık yiyin. Faydasını göreceksiniz.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git