Kuduzun Nedeni

Kuduzun Nedeni: Bir rhabdovirus’un merkez sinir sistemini enfekte etmesidir; insana, hastalıklı hayvanın ısırmasıyla geçer.
Kuluçka devri, bir haftayla altı ay arasında değişir. Virüs, sinirler boyunca beyine iletildiğinden, yüzde olan ısırık­larda, kuluçka devri kısadır, buna kar­şılık, ayaktaki ısırıklarda, uzar. Belirtileri: Köpekte, kızgınlık ve azgınlık görülür; hayvan havlarken, belir­li bir ses çıkartır. Hastalık ilerledikçe, hayvan durgunlaşır, yutamaz olur ve bol salya çıkartır. Köpeğin sahibi, hayvanın boğazında var olduğu sandığı engeli, eli­ni ağzına sokup çıkarmaya kalktığında, köpeğin salyasından hastalığı alabilir.
İnsandaki ilk belirtiler, karamsarlık ve huysuzluktur. Hasta, su içmeye yel­tendiğinde, yutakta ortaya çıkan ağrılı kasılmalardan ötürü, bunu beceremez ve buna dayanarak duruma hidrofobi (su korkusu) adı verilir. Bu ağrılı kasılmalar yayılır, hastada genel konvülsiyonlar ve delilik hali belirir. Birkaç gün içinde ge­nel felç ortaya çıkar ve hasta komaya gi­rip, ölür.
Tedavi: Hastalık belirdiği zaman, ölüm önlenemez. Bundan ötürü, tedavi, koruyucu olmalıdır. İngiltere’de, ülkeye getirilen bütün şüpheli hayvanlar, en uzun kuluçka devrine göre karantinaya alındığından, hastalık yok gibidir. Dün­yanın diğer bölgelerinde, ülkeler dört yanlarından denizle çevrili olmadıkları sürece, bu kontrolü uygulamak olanak­sızdır. Hindistan’da, hâlâ, yılda 20.000 kişinin kuduzdan öldüğü söylenmektedir. Ev köpekleri aşılanmalı ve vahşi köpek­lerle çakallar, ya ev hayvanlarından uzak tutulmalı, ya da vurulmalıdır. Kişi, ku­duz bir hayvan tarafından ısırıldığını tahmin eder etmez, tedavisine başlan­malı ve mümkünse, ısıran hayvan bulu­nup, durum teşhis edilmelidir. Isırık yeri cerrahî girişimle temizlenir ve hiperim-mun kuduz serumu zerk edilir. Ölü ku­duz virüsüyle de aktif bağışıklık başlatı­lır. Aşılama yöntemleri değişkendir, fa­kat genel ilke, hastada, kuluçka devresi sona ermeden, bağışıklık oluşturmaktır. Vaktinde aşı yapılmayan vakalarda ku­duz virüsü öldürücüdür.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git