Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği

Tavuk, yarka (genç tavuk), piliç, civciv, horoz, genç besi horozu, hindi ve hindi palazı, ördek ve ördek pala­zı, kaz ve kaz palazı yurdumuzda yay­gın olarak beslenir.

Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği

Kümes hayvanlarına artık bir ticari meta olarak bakılmaktadır. Kırmızı et fiyatlarının oldukça yüksek olduğu günümüzde artık daha çok beyaz et tüketilmektedir. Bu nedenle kümes hayvanları yetiştiriciliği oldukça revaçta olan bir meslek haline gelmiştir. Öyle ki bunun için eğitim veren okullar bile açılmıştır. Pek çok üniversite bünyesinde buna yönelik bölümler açılmış olup bu yönde eğitim verilmektedir.

Kaz, ördek, deve kuşu, hindi gibi kanatlı hayvanları belli şartlarda ve belli ortamlarda sağlıklı bir şekilde yetiştirilmesi söz konusudur. Kümes hayvanları yetiştiriciliğinin üç nedeni;

  • Beyaz ete duyulan ihtiyaç
  • Ekonomik olarak uygun olması
  • Piyasadan gelen yoğun talep

Kümes Hayvanları YetiştiriciliğiKümes hayvanları yetiştiriciliğinin sağladığı iş alanları şunlardır;

  • Etlik tavuk üretimi
  • Yumurta üretimi
  • Kümes hayvanlarının yemi üretimi
  • Yumurta ve et işleme, paketleme

Kümes hayvanları yetiştiriciliği için kullanılacak olan ekipman imalatı

Kümes hayvanları ürünlerini pazarlama işi

Çiftlik kurma yeri de son derece önemlidir. Çiftlik şehirden uzak olmakla birlikte iş gücünün ve pazarlama olanaklarının da iyi olduğu yerlerde kurulmalıdır. Kümes hayvanları çiftliği ulaşımın kolay olduğu, ulaşım imkânlarının geniş olduğu yerlere kurulmalıdır ki üretilen ürünler pazarlama aşamasına geldiğinde sıkıntı çekilmemelidir. Bu nedenle genelde büyük şehirlerin olduğu yerler bu tarz çiftlikler kurulmaktadır. Üretilen ürünlerin talep görmesi için ürün kaliteli olarak yetiştirilmeli ve ürün reklamları yapılmalı, eğitimli dağıtıcılarla çalışılmalıdır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git