MANTAR SOSLU DANA ETİ (puli)

Gerekli malzeme: 4

kişi için dana etinin puli ismi verilen bölümünden 4 dilim, 750 gram taze mantar, 90 gram rafine yağ ile tereyağ, 1/2 orta boy .soğan, maydanoz, bir çorba kaşığı un, 2 çorba kaşığı domates salçasr, bir küp et suyu ya da evde yapılmış et suyu, tuz, biber.

Hazırlanması:

Mantarları bol suda yıkayın. Sap­larını kesip ayırın. Sapları boydan bo­ya ince ince kıyın. Mantarın yuvarlak üst bölümlerini de temizleyin sonra or­tadan kesin, böylece ikişer yarım dai­re oluşturun. Temiz bir tabağın içinde bunları bir kenara koyun.
Soğanı ve maydanozu ince ince kı­yın. Et parçalarını hafifçe unlayın. Ya­ğı bir tencereye koyarak eritin, sonra ateşi iyice açarak rafine yağ ile tere­yağ ya da margarin karışımını kızgın ateşte kızdırın. Kıyılmış soğan, may­danozu içine atarak saraçtın, Sonra et dilimlerini yağın içine koyun. Etlerin altını üstünü üçer, dörder dakika kı­zartın. Tencereye yarım su bardağı sı­cak su dökün, suyun buharlaşarak uç­masını bekleyin, ikinci defa, yine ya­rım bardak su ekleyin, onun da bu­harlaşmasını bekleyin. Buharlaşma iki üç dakika sürer. Bundan sonra önce­den bir çay fincanı sıcak su içinde erit­miş olacağınız domates salçasını ve etsuyunu yemeğin içine dökün, tuz, bi­ber ekin ,ateşi. kısın ve tencerenin ka-pjğinı kapatın. Küçük ateşte etleri bir buçuk saat pişirin. Süre dolunca ten­cerenin kapağını açın, önceden temiz­leyip hazırladığınız mantarları ve ya­rım çay fincanı kaynar su ekleyin. Bir kaşıkla yemeği yavaşça karıştırın, ten­cerenin kapağinı ise kapatmayın. Üs­tü açık tencerede, çok çok küçük ateş­te, yirmibeş dakika daha pişirin. Son­ra önceden ısıtılmış bir sofra tabağı­na kovarak sofraya götürün.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git