Mide Asiti ve Reflü’den Bu Yiyeceklerle Kurtulun

Mide asitini çoğumuz hayatımızın bir döneminde yaşamışızdır. Ancak bu gerçekle yaşamak zorunda olan bir kesimin de olduğu kaçınılmaz bir gerçek.

Önce reflünün ne olduğuna genel bir bakış yapalım. Mide içeriğinin (asidinin) patolojik şekilde mideden yemek borusuna doğru geri kaçışı gastroözefageal reflü’dür. Hastalar göğüs kafesinin arkasında yanma şikayeti ile başvurabilirler.

Reflü bazen yemek borusunun arkasındaki yanmanın yanı sıra ağza gıdaların ve acı suyun gelmesidir. Reflü, sıklıkla yemeklerden sonra olur. Reflü hastalığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıkça rastlanan bir hastalıktır. Ülkemizde yapılan bir çalışmada toplumun %20’sinde reflü hastalığı bulunmuştur.

Reflü belirtileri deyince ilk akla gelenler baharatlı, yağlı gıdalar, çikolata, alkol veya taze sıkılmış meyve suları tüketildiğinde artan şikayetlerdir. Mideden boğaza doğru yayılan ve daha ziyade yemekten sonra oluşan yanma, en sık görülen reflü belirtisidir.

Mide içeriğinin ağza gelmesi, yutma güçlüğü, görülen diğer önemli reflü belirtileri sayılır. Ağrılı yutkunma, geğirti, hıçkırık, bulantı ve kusma ise daha ender ortaya çıkar. Reflü; yemek borusu, mide ve bağırsak sistemi dışındaki sistemlerde de belirtilere yol açabilir.  Reflü öksürüğe, ses kısıklığına, diş çürüklerine ve boğaz arısına neden olabilir.

Hazır besinlerin çoğunluğu reflüye sebebiyet verir, örneğin hazır yoğurt reflü düşmanıdır. Bunu hazır almak yerine evde kendiniz mayalarsanız, gönül rahatlığı ile yemenin yanında sağlıklı besinin faydalarını vücudunuz emecektir. Bir örnek de hazır meyve sularıdır, ve asitli içeceklerdir. Bunun yerine evde sıkma havuç suyu tüketebilirsiniz. Hem sağlıklı olacaktır, hem de reflünüzü tetiklemeyecektir.

Bunlarla birlikte Kahverengi pirinç, yulaf, baklagil ve kino gibi bütün tahıllar sağlıklı sindirim için çok önemlidir. Haşlanmış yumurtayı hayatınıza daha fazla ilave etmelisiniz. Zencefil ve papatya bitki çaylarını daha sık tüketmeye özen gösterin. Kısacası yağlı, acı, yoğun baharatlı ürünlerden uzak durmanızın yanı sıra, daha sağlıklı ve doğal besinlerle reflüye son verebilirsiniz.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git