MOL GEBELİK NEDİR ?

Mol gebeliği, diğer adıyla Üzüm Gebeliği , erken hamilelik döneminde meydana gelen, hamileliğin sağlıklı gelişiminin normal gitmemesi durumudur. Diğer bir deyişle plasentanın normal olmayanl gelişimidir ve vajina içinde üzüm tanesi biçiminde  çok miktarda oluşumlar içermesiyle karakterizedir.

Mol gebeliğin 2 çeşidi vardır Bunlar: Komplet ve parsiyel :

A)Komplet Mol: Hamilelik yalnızca plasental dokulardan meydana gelmiştir. Çocuğa ait hiçbir doku mevcut değildir. Bu hal, çekirdeksiz bir yumurtanın spermle plasenta dollenmesi neticesinde meydana gelir. Yumurtanın çekirdeksiz olması sebebiyle çocuk gelişimi olmaz fakat bebeğe ait eklerden plasenta gelişmeyi sürdürür. Plasental yapılardan salgılanan bhCG hormonu sebebiyle hastada hamilelik belirtileri oluşur. Bu form, mol gebeliğin daha çok gözlenen şeklidir. Belirtileri gebeliğin erken döneminde meydana gelir.

mol gebelik sebepleriB)Parsiyel Mol: Anormal plasental gelişimiyle beraber bebeğe ait yapılar da vardır. Normal bir yumurta hücresinin 2 spermle döllenmesi söz konusudur. Her ne kadar çocuk oluşmuş ise de kalıtımsal olarak çok kromozomu olan bebeğin yaşama ihtimali maalesef yoktur. İçeri giren 2 sperm  ve yumurta hücresi  kromozomları birleşince meydana genetik şifre bozukluğu olan 69 kromozomlu bir hamilelik materyali çıkmıştır

Risk Faktörleri:

Anne yaşının ilerlemesi sonucu görülme sıklığı daha da artar. Sosyoekonomik seviyesi düşük ve iyi beslenemeyen bayanlarda daha çok görülmektedir. Görülme oranı bin hamilelikte bir olarak söylenmektedir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git