Nar Kabuğunun Öyle Bir Faydası Var ki Asla Çöpe Atamayacaksınız!

Nar, hem lezzetli hem de sağlığımız için oldukça faydalı bir meyvedir. Tanelerinin tek tek dizilişi insanı adeta kendine hayran bırakan bu mucizevi meyvenin kabuğu da en az taneleri kadar sağlıklıdır. Evet birazdan nar kabuğunun faydalarını sizlerle paylaştıktan sonra nar yediğinizde kabuklarını çöpe atmaya kıyamayacaksınız.

Bizim toplumumuz narı genellikle suyunu içerek tüketmeyi tercih eder, çünkü ayıklaması ve uğraşması zor bir meyvedir. Oysa uzmanlar nar suyundan ziyade narı meyvesi, zarı hatta kabuğuyla tüketmenin çok daha faydalı olduğunu vurguluyorlar.

Peki Nar Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

*Başta meme kanseri olmak üzere pek çok kanseri önleyici ve iyileştirici nitelikte bir gıdadır.

*Kozmetik alanında da kullanılan nar kabukları içinde bulunan kolojen yapı sayesinde cilt açısından da oldukça faydalıdır.

*Boğaz ağrıları ve öksürüğe de iyi gelir.

*Kötü huylu kolesterolü azaltır.

*Kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı savaşır.

*Beta hücrelerini artırdığı için diyabetli hastalara da iyi gelir.

*Diş macunlarının içinde de kullanılan nar kabukları ağız ve diş sağlığınız içinde oldukça faydalıdır.

*Saç dökülmesi ve kepek gibi saç problemleri içinde kullanılan etkili bir yöntemdir. Ayrıca saç uzamasına yardımcı olduğu da bilinir.

*Vücudumuzda ki zehirli toksinlerin dışarı atılmasına destek olur.

*Aç karnına tüketildiğinde bağırsak kurtlarından kurtulmaya da yardımcı olur.

Nar Kabuklarını Nasıl Kullanmalıyız?

Nar kabuklarını gölgede kurutup serin ve rutubetsiz bir ortamda saklayabiliriz. Yapmanız gereken tek şey nar kabuğunu yıkadıktan sonra direk güneşe değilde sıcak ama gölgeye sermenizdir. Kurutulan nar kabuklarını ise kaynamış suyun içine atarak demlendikten sonra tüketebilirsiniz.

Çay olarak tüketmek istemeyenler için bir diğer alternatif yöntem ise kurutulmuş nar kabuklarını elinizle ya da bir öğütücü ile toz haline getirip salatalarınızda kullanmanızdır. Hatta kahvaltılarda peynirin ya da zeytinin üzerine serperek de tüketebilirsiniz.

Sağlık açısından faydasını saymakla bitiremeyeceğimiz nar kabuklarını bu yazıyı okuduktan sonra asla atmayın ve mutlaka tüketin. Kışın güzel bir keyif çayı olarak tüketebileceğiniz nar kabuğundan yapılan suyu içerek başta kanser, şeker ve kalp hastalığı olmak üzere pek çok hastalığa yakalanmaktan kendimizi korumuş olacağız.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git