Saç Dökülmesi, Nedenleri, soru-cevap

Saç dökülmesi erkek ve kadında farklı mı?

Evet, erkeklerde dökülme genellikle şakaklardan başlayıp tepeye doğru ilerler. Kadınlarda ise tüm saç telleri zayıflar ve seyrelir.

Saç dökülmesinin tipik bir yaşı var mı?

Erkek tipi dökülme hormonlara bağlı olarak 20’li yaşlardan itibaren başlar. 30’lu yaşlardan itibaren 100 erkekten 60’ı cildin gözükmeye başladığı saç dökülmesi sorunu yaşar.

Neden saç dökülür?

Sağlıklı bir saç teli ömrünü 2-5 yıl içinde tamamlar ve dökülür. Yenisi 3 ay içinde kökün aktif hale geçişiyle üretilir. saç dökülmesi sağlıklı bir saç yapısının işaretidir. Bazen mevsimler, ilaçlar, yoğun stres, ağır diyeetler, beslenme bozuklukları saç dökülmesine neden olur. Erkek tipi dökülmede ise saç dökülmesi önlenemez şekilde devam eder.

Sağlıklı Bir Saç İçin Aşağıdaki Uyarıları Dikkatle Okuyun Lütfen:


sac-dokulmesiSağlıklı beslenin:

Sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız dengeli beslenmeniz şart. Saçlarımız proteinden oluştuğu için protein içeriği zengin bir diyetle beslenmek önemli. Vejetaryenler bitkisel proteini yeterli aldıklarından emin olmalı. Beslenme içeriğinde mutlaka tahıl proteini (nohut, mercimek, kuru fasulye vb) bulunmalı. Silika, kalsiyum ve demir içerikli zengin bir diyet çok kalori tüketmek anlamına gelmez. Bu vitamin ve mineraller yeşil sebzelerde, yoğurt ve yumurta sarısında bol miktarda bulunur,

Masaj yapın:

Her gün en az 15 dakika başınızdaki saçlı deriye hafif masaj yapın. Bu, kan akımını arttırarak saçlarınızı beslemeye yardımcı olur.

Saçınızı sık boyatmayın:

Saçınızı boyama aralığı en az 6 hafta olmalı, Saç rengini açıcı bütün işlemler saç teline zarar verir. Köke aynı düzeyde zarar söz konusu değil.

Sürekli fon çektirmeyin:

Saçlara şekil vermek için kullanılan maşa, fon gibi uygulamaları çok sık tekrar etmeyin. Kurutma makinelerini çok sıcak olarak kullanmayın.

A vitaminine dikkat:

Saç için zararlı olan yüksek A vitamini içerikli karışık vitamin tabletlerinden uzak durun.

Tiroidinizi tedavi ettirin:

Tiroid hastalıkları ve demir eksikliği anemisi varsa derhal tedaviye başlayın.

Saçınızı sık yıkamayın:

Saçlı deride kepeğe yol açan yabancı saç fırçalarını kullanmayın. Sık şampuan değiştirmeyin. Gün içinde birden fazla saçınızı yıkama alışkanlığından vazgeçin.

Saç fırçanızı temizleyin:

Saç fırçaları ve aksesuvarlarını ayda bir kez sıkıca yıkayarak enfeksiyon kaynağı olmaktan çıkarın.

Saw palmetto kullanın:

Bitkisel bir ilaç olan saw palmetto yıllardır geleneksel tıp uygulaması içinde erkeklere afrodizyak olarak
önerildi. Yapılan araştırmalarda bu bitkisel ilacın saç dökülmesini azalttığına dair ipuçları var.

Güneşten korunun:

Saçlar da cilt gibi güneşten korunmalı.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git