Doğru Miktarda Demir Alımı

Gençlik döneminde, demir eksikliğinin en önemli yok­sunluklardan birisi olduğunu gördük.
Yandaki tabloda göreceğniz besinlri almamak, tam bü­yüme çağında demir organizmanın dokusuna iyice yerleşir ve alyuvarların artmasını sağlar. Öte yandan adet kanamaları sırasında, uzun süreli kana­malar kadar bir demir kaybı olur.
Demir yoksunluğu, anemi ve yorgunluğa yol açar, fizik­sel ve entellektüel performans düşer, enfeksiyonlara direnç kırılır.
Bu yoksunluk, zayıflamaya da önemli bir fren keşkil eder. Çünkü demir L. Carnitin’in doğal olarak meydana gelmesine yol açar. Bu enzim serbest yağ asitlerinin kullanımına öncelik tanır.
Genç bir kız için günlük demir alımı miktarı 18 mg’dır. ncak demir alımı 2 türlü olur:
– kandan alınan demir (eminik demir) et ve balıkta bu­lunur ve %25’i emilir, (absocbe edilir)
– kandan alınmayan demir ise bitkilerde bulunur ve sa­dece %5’i emilir.
Bundan, vejetaryenlerin doğru demir alımı sağlamaları­nın ne denli güç olduğu anlaşılır.

PAYLAŞ
Doğru Miktarda Demir Alımı Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. dyt dedi ki:

  üzüm pekmezini c vitamini ile tüketilmesi doğrudur.. yani, bi portakal suyu yada kivi güzel tercih olabilir..

 2. fatih dedi ki:

  kansizliga karsi siyah cekirdekli kuru uzum u tavsiye ediyorum,bir cok tanidigim bu sekilde kansizligi yendi,ayrica uzum pekmezide bu konuda yardimci olabilir.

 3. hilal aslan dedi ki:

  ben 29 yaşındayım böyle halsizlik görmedim.geceleri bacak huzursuzluğundan uyuyamıyorum kansızlık depresyona soktu.ne yapıcağımı bilemiyorum

 4. tuba dedi ki:

  25 yaşındayım.Yıllardır demir eksikliği anemisi ile yaşıyorum.sürekli iğneler,haplar,süspansiyonlar nedeni yok adet kanamam 7 gün sürüyor kadın doğum uzmanına gittim normal anneninde öyleymiş irsi dedi.şuandada iğne yiyorum 2 hafta sonra düğünüm var.Ben halsiz,bitkin zayıf ve yorgunum ne yapabilirim.kolay gelsin şimdiden teşekkürler

Sayfa başına git