Nikotin Bağımlılığından Kurtulmak İçin 7 Doğal ve Basit Yol

Akciğer kanserinin dünya çapında %90’lık kısmının sigara tüketiminden kaynaklandığı biliniyor, tütünü zararlı hale getiren ise içindeki 4000’e yakın bileşenlerdir. Örneğin; aseton, siyanür, arsenik, bütan gazı, metanol, naftalin gibi pek çok zararlı ve hatta öldürücü kimyasaldan bahsetmek mümkün.

Bu zararlı maddelerin devamlı teneffüs edilmesi kalp spazmı ile birlikte kalp krizini de ciddi oranda tetiklediğini unutmayın.

Sigaranın Yol Açtığı Diğer Hastalıklar İse :

  • Osteoporoz
  • Kısırlık
  • Diyabet
  • Hormonal hastalıklar
  • Uykusuzluk
  • Gastrit Sorunları

En kolay bağımlılık yapan türdür sigara, dolayısı ile bırakmak da bir o kadar zordur. Nefes almakta zorlanma, hırıltı, göğüs daralması, mukus (balgam) sigara içenlerin hemen hemen genelinde görülür. Nikotin bağımlılığı yapılan araştırmalara göre uyuşturucu bağımlılığından kat ve kat daha güçlüdür, Dolayısıyla birden bırakmaktansa azaltarak bu işe başlayın.

Akupunktur

Akupunktur sigarayı bırakmak isteyenlerin başvurduğu ilk alternatif yoludur. Vücudun belli bölgelerine batırılan akupunturun nikotin isteğinin önüne geçtiği düşünülüyor.

Hipnoterapi

Bu yol pek kullanılmasa da etkili olduğu araştırmacılar arasında bilinen bir gerçek. Hastanın bilinçaltına inip sigaranın olumsuz etkilerine vurgu yapılıyor. Hiçbir yan etkisi olmayan bu alternatif de denemeye değer.

Magnezyum

Gıdalardan alabileceğiniz gibi eczanelerden de magnezyum desteği kullanabilirsiniz, nikotin bağımlılığını en aza indiren magnezyum ayrıca nikotinin etkilerini de düşürür.

Egzersiz

Yapılan araştırmalara göre günde belli saat aralığında yapılan egzersizlerin nikotin isteğini azalttığı görüşünde. Günde yaklaşık 1 saat egzersiz yaparsanız yorgunluktan sigara içme isteği büyük oranda durulacaktır.

Nikotin Bantları

Yapılan çalışmalara göre nikotin bandını kullanan kişilerin gerçekten işe yaradığını söylemelerinin yanı sıra sigara isteğinin minimale indirdiği konusunda hem fikirler. Bu nikotin bantlarını naneli keskin şekerlerle destekleyebilirsiniz.

Misket Limonu

Vücudunuzda nikotin isteği uyandığında bir dilim misket limonu kesip sakız gibi çiğneyebildiğiniz kadar çiğneyin. Bu sizin nikotin krizinizi bastıracaktır.

Farkındalık

Nikotin isteğiniz uyandığında mutlaka farklı işlerle meşgul olun ve bunu düşünmemeye çalışın. Sigarayı bırakanların çoğunun uyguladığı psikolojik bir uygulamanın yanı sıra irade ve kararlılık isteyen bir konu.

 

 

 

 

 

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git