Örümcek Fobisi Ve Örümceklerden Evimizi Temizleme Yolları

Örümcek fobisi küçük yaşlar itibarı ile hayatınızı kabusa çevirebilir. Köpeğiniz ile sarılıp uyurken küçücük bir varlıktan bu kadar korkmak çevreniz tarafından anlaşılabilir olmayabilir.  Hatta kendiniz bile bunu zaman zaman anlamsız bulabilirsiniz.

Araknafobi örümcek korkusu en yaygın fobilerden biridir.  Evinizde bir örümcek gördüğünüzde çığlık atabilir, donup kalabilir veya kaçabilirsiniz. Evden dışarı çıkmak kadar ağır yaşayan kişiler olabiliyor.

Peki Sebep Nedir? 

Uzmanlar henüz bu korkuya neden sebep olduğuna dair bir yanıt malesef bulamadılar.  Ancak bazı teoriler öne sürülmüştür. Örneğin evrimci psikologlar tarafından öldürücü türleri sebebiyle bilinçaltımıza işlenmiş bir hayatta kalma psikolojisi olduğunu öne sürerler.  Bazı kişiler ise bin yıllar önce timsahlar kadar tehlikeli bir tür olduğunu iddia ediyor.

Tedavi Yolları Nedir? 

 Genellikle bilişsel-davranışçı tekniklerle tedavi edilir.  Bazı yeni araştırmalar, hastanın korktuğu şeye görsel olarak maruz bırakıldığında yavaş yavaş korkusunun üstesinden gelebildiğini göstermiştir.

Bulunduğum ortamları örümceklerden nasıl arıtabilirim? 

Örümcek gibi tüm böcekler çatlakları sever.  Ve bu canlılar sirkeden pek hoşlanmazlar. Yapmanız gereken bir şişeyi biraz su biraz beyaz sirke ile doldurun.  Daha sonra cam ve kapı kenarlarına sıkın. Özellikle çatlakları gözden kaçırmayın.  Örümceklerin içeri girmesini  engellemek için günde bir kez bu rutini tekrarlamanız gerekiyor.  Sirke vernikli yüzeylere zarar verebilir bu yüzden dikkat edilmesi  gerekiyor.

Esansiyel yağlarda kullanabilirsiniz.  Ancak sürekli  aynı yağları kullanmayın ki örümcekler kokuya alışmasın.

Narenciye örümcekleri uzaklaştırır mı? 

Evet, narenciye kokusu asitik olduğu için birçok canlı hoşlanmaz.  Limon ve portakal kabuğu doğal bir caydırıcıdır. Ayrıca mutfağınızda bir kase içinde bulundurabilirsiniz.

At kestaneleri pencere eşiklerine ve odaların köşelerine koyduğunuzda kesinlikle örümcek gelmeyecektir.  Uzun süre dayanan at kestanesi en tercih edilen yöntemlerden biridir.

Hiçbir köşede yiyecek kırıntısı kalmasın evinizi  temiz tutmak elbette ilk etapta yapmanız gerekendir.  Ağların oluşmasını önledikçe örümcekler kendilerine farklı yerler arayacaktır.  Düzenli silmek süpürmek size çok yardımcı olacaktır.  Esansiyel yağlar ile yapılan temizlik ise gerçekten çok faydalı olacaktır.

Örümcekler sinek gibi küçük haşerat ile beslenirler.  Özellikle geceleri dış mekan aydınlatmaları bu haşeratı kendine çeker.  Beslenmek içinse örümcekler ışığa doğru gelecektir.  Bu yüzden dış mekan aydınlatmalarını  geceleri kapatıyor olmanız bir nebze sizi rahatlatacaktır.

Tekrar özetlememiz gerekirse;

1-Doğal Sprey Uygulaması

  • Esansiyel Yağlar
  • Beyaz Sirke
  • At Kestanesi

2-Evinizi Çok Sık Temizleyin

  • Süpürün
  • Toz Alın

3-Kapı ve Pencerelerinizi Açık Tutmayın

  • Özellikle ev hayvanınız varsa onun giriş  çıkış noktasınıda kontrol edin.

4- Dış mekan aydınlatmalarınızı  geceleri açmayın.

5- Evinizdeki çatlak vb. kapatın, her sene boya yapmaya çalışın. Koku onları uzak tutacaktır.

Bitkiler örümcek gibi küçük haşeratı çeker. Fobiniz varsa mutlaka evinizin çevresindeki bitkileri kapı ve pencerelerinizden uzaklaştırmalısınız.

Tabi stabil bir hayat istemiyorsanız, bir an önce bir uzman ile görüşmelisiniz. Böylece piknikte, iş yerinde, lokantada her an karşınıza çıkabilecek bu şirin varlıkları belki bir gün seveceksiniz.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git