Bu Markalardan Uzak Durun! (Sigaradan Daha Zehirli)

Neredeyse herkesin evinde dekoratif ürünler görmek mümkün, hatta kiminin ki takıntı boyutundadır. Peki evinizdeki bazı dekor ürünlerinin sağlığa son derece sakıncalı olduğunu biliyor muydunuz?

Evet yanlış duymadınız, dekor amaçlı kullandığınız mumların salt çoğunluğu sigaradan daha ciddi etkilere sahip. Bilindiği üzere mumlarda parafin kullanılıyor, ancak bazı üreticiler petrol  türevi bir balmumu malzemesi kullandığı için sağlığımızı ciddi ölçüde tehlikeye atmaktadırlar.

Özellikle astım hastalarının hastalıklarını tekikleyebilen bu petrol türevi balmumu, daha fazla solunun sorunu yaşamalarına sebep olabilir. Tıpkı pasif sigara içicisi gibi.

Erimiş parafin, bir dizel motorunkine benzer dumanı boşaltır. Havayı kanserojen kimyasallarla doldurur, kanserojen maddeler eriyen parafinden havaya karışır, akciğer kanserine kadar yol açabilir.

Parafin dumanının böbreklerde ve karaciğerde tümör oluşturduğu tespit edilmiştir. Parafinden üretilen mumlarda yaklaşık 20 farklı kimyasal madde bulunmaktadır, sentetik kokular ve kokulu mumlara eklenen renkler alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Glade ve Febreeze mumları ve ucuz “aromaterapi” gibi kokulu mumlardan kaçınılmalıdır. Ayrıca, jel mumları parafinle aynı petrokimyasal maddelere sahiptir ancak zaman zaman patlayan cam kaplarından bir tehlike daha ortaya çıkarmaktadır.

Bu mumlar çok ünlü markalara ait olsa da, parafin içerikli mumları satın almaktan vazgeçin. Bunun yerine soya mumları parafin mumlarından daha uzun süre temiz ve sağlıklı yanar.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git