Radyoterapiden Sonra Annemin Karın Ağrısı Başladı, Ne Yapmalıyız?

Annem 55 yaşında. Rahim ağzı kanseri teşhisiyle eş zamanlı radyoterapi ve kemoterapi gördü. Tedavi sonuç verdi ve tamamen iyileşti. Ama rahim içi ışından sonra annemin karın bölgesinde ağrı ve kabızlık şikayetleri başladı. Bu şikayetleri nasıl geçirebiliriz? Rahim ağzı kanseri tekrarlayabilir mi? Korunmak için ne yapmalıyız? GÜLESİN YILMAZ

Prof.Dr.Erkan TOPUZ: Anneniz 3 sene süreyle sıkı kontrol altında tutulmalı. 3 ayda bir radyolojik tetkikler, jinekolojik muayeneler ve tümör markerları yapılmalı. Hastalığın 3 yıl sonra nüks riski azalır, 5 yıl sonra ise risk çok düşüktür. Rahim ağzı kanseri hastalarında radyoterapiye bağlı olarak bağırsakta fıbrozis (dokunun sertleşmesi) sorunu meydana gelebilir. Bu da karın ağrısı, kabızlık, ishal, büyük abdeste kan, idrarda yanma gibi bazı şikayetlere sebep olur. Bağırsak florasını dengeli tutmak yakınmaları azaltır.

Annenize önerilerim şunlar:

– Bol bol ananas yiyin. Ananası komposto şeklinde de tüketebilirsiniz.
– Haftada 3 kez kurubaklagil tüketin. Özellikle bakla ve bezelye sizin için çok faydalıdır.
– Bütün sebzeleri buharda pişmiş tüketin.
– Sindiriminizi rahatlatmak için rezene, anason, tarçın gibi çayları dönüşümlü için.
– Zencefil, papatya ve adaçayı bağırsak florasını toparlar.
– B kompleks vitaminleri alın. Ömega 3 kullanın. Doktorunuza danışarak 400 ünite E vitamini, günde 3 kez birer tane bromelain (ananas hapı) kullanın.
– Beta karoten bu hastalığın nüksünü önleyen en Önemli antioksidandır. Havuç beta karoten deposudur. Bu nedenle her gün l tabak havuç salatası ya da l bardak havuç suyu için. Domates de beta karotenden zengindir. Yararlı etkisini artırmak için domatesi hafif pişmiş tüketin.
– Her gün yarım kilo evde yapılmış probiyotik yoğurt yiyin,
– Düzenli aralıklarla kontrolden geçmeyi ihmal etmeyin.

PAYLAŞ
Radyoterapiden Sonra Annemin Karın Ağrısı Başladı, Ne Yapmalıyız? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. dudu uçak dedi ki:

    sol uyluktan tümör maling fibröz histiyositom teşhisi konuldu,eşzamanlı KT,RT aldım 2ay önce tedavi bitti,tedavi sonrası yürüme kaybı oluştu tamamen olmasada yürüme zorluğu çekiyorum ne yapmam gerekir?yaıtlarsanız memnun olurum.şimdiden teşekkürler.

  2. Melis dedi ki:

    Annenizi doktora gotrdunuz mu?Lutfen cok detayli bi tarama daha yaptirin cunki Rahim agizi kanseri yeniden nuksetme ihtimali cokyuksek!…..

Sayfa başına git