Sağlık Bakanlığından Şok Eden Theraflu Kararı

Grip ve soğuk algınlığı tedavisinde neredeyse herkesin kullandığı Theraflu Forte Tablet isimli ilacın K0984 serisini 2. sınıf B düzeyine alındığını açıkladı. Üretici ilaç firmasından gelen açıklamada Sağlık Bakanlığının söz konusu ilacın K0984 serisi için ‘kapalı blister içerisindeki tablet üzerinde nokta şeklinde bir siyahlık tespit edilmesi nedeniyle’ 2. sınıf B düzeyine çekme kararı alındığını bildirdi. Açıklamada eczanelerin ve ilaç depoları ile İlaç Takip Sisteminde satılamaz konumunda olan K0984 serisindeki Theraflu Forte Tablet adlı ilacı, ilgili ilaç firmasına en kısa sürede iade etmeleri istendi. Geri çekme işlemi yapılan ilaç grip ve soğuk algınlığına bağlı  ateş ve nezlenin semptomatik tedavisinde kullanılıyor. Grip tedavisinde çok kullanılan ilaçlardan biriydi.

İnsan düşünmeden edemiyor blisterin üzerindeki siyah noktanın ilaçla ne ilgisi olduğunu ? Nihayetinde firma büyük ve ilaç üretiminde sterilize kurallarına uyulduktan sonra blister çok önemli mi ? zaten evlerimizde genellikle buzdolabında bulunmuyorlar mı ? peki biz kullanıcılar buna ne kadar özen gösteriyoruz. Evimize gelsinler de  bizimde ilaçlarımız denetlensin o zaman bakalım piyasada tek bir Theraflu Forte Tabletilaç çeşidi kalıyor mu. Elbette son söz Bakanlığındır ancak benim pek kafama yatmadı açıkçası, artık bizlerde haliyle farklı alternatiflere yöneleceğiz mecburen. Eğer ilaç firması haklı ise sessiz kalmayacağını düşünüyorum umarım öyle de olur, artık kime güveneceğimizi şaşırdık. Son olarak birde ilacın tam olarak hangi amaca hizmet ettiğini öğrenelim isterseniz.

Theraflu Forte Tablet Nedir

Parasetamol bir ateş düşürücü ve ağrı kesici. Parasetamol ağrı kesici etkisini ağrı eşiğini yükselterek, ateş düşürücü etkisini ise beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek gösterir. Klorfeniramin vücuttaki doğal histamin’in etkilerini engelleyen bir antihitaminiktir. Histamin kızarıklık, kaşıntı ve ödem gibi semptomlar üretebilir. Klorfeniramin ise vücuttaki histaminin reseptörlere bağlanmasını engelleyerek kızarıklık, kaşıntı. ödem gibi semptomları azaltır.

Antihistaminik : Vücutta bulunan histamin adlı kimyasalın etkilerine zıt yönlü etki gösteren ve alerjik belirtilerin tedavisi için kullanılan ilaçlar.

Fenilefrin : ise bir dekonjestandır fenilefrin burun kanallarındaki kan damarlarını genişleterek daraltarak çalışır. Burundaki kan damarlarının genişlemesi burun tıkanıklığına sebep olabilir.

Theraflu Forte Tablet Şu Durumlar İçin Kullanılır

– Nezle.

– Grip ve soğuk algınlığına bağlı ateş ve ağrı.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git