Sakallı Kadınlar ve Garip Hikayeleri

Şimdi sizinle paylaşacağımız bu haber gerçekten oldukça garip. Dünya üzerinde yaşamış ya da halen yaşamaya devam eden, Polikstik Over adında bir rahatsızlık yaşayarak, aşırı kıllanma problemi sonucu, hayatlarına sakallı olarak devam eden kadınlar.

Onlar yaşamlarına böyle devam etmeleri gerektiğini kabullenmiş ve hayatlarını bu şekilde devam ettirmiş, öz güveni oldukça yüksek kadınlar.

Sakallı kadınların garip hayat hikayeleri

Gelin şimdi teker teker bu kadınları ve onların garip hikayelerini tanımaya başlayalım.

 Annie Jones

Annie Jones'un garip hayat hikayesi

Annie Jones, 14 Temmuz 1865’te Virjinya’nın Marion kentinde dünyaya geldi. Doğduğu zaman kafasından ayak parmağına kadar, ince ve koyu renk bir tüy tabakası ile kaplı idi. Annie 9 aylık olduğunda artık sakalları vardı.

O’nun bu durumu bir şovmenin dikkatini çekti ve Annie’yi yanına alıp turnelere götürmek için ailesinden izin istedi.

Diğer 11 kardeşine para gerektiği için ailesi bu teklifi kabul etti. Annie, henüz 1 yaşındayken bu yolla haftalık 150 dolar kazanmaya başlamıştı. 9 yaşına kadar annesi de yanında oldu.

Annie, bundan sonra bir sirkte çalışmaya başladı ve 15 yaşında Richard Elliot ile evlendi. Evliliği 5 yıl sürdü ve kocasının soğuk davranması sonucu bitti.

Sonra kendisi gibi sirkte çalışan William Donovan ile ikinci evliliğini yapan Annie, eşi ile Avrupa’ya gitti. Eşinin ölümüz üzerine çalıştığı sirke geri dönen Annie, haftada 500 dolar kazanmaya başladı. Annie 1902’de öldü ve son yolculuğuna sakalları kesilmeden uğurlandı.

Baroness Sıdonia De Barcsy

BARONESS SIDONIA DE BARCSY'in garip hayat hikayesi

1 Mayıs 1866’da Budapeşte’de dünyaya gelen Barchy’nin 19 yaşına gelene kadar sakalları olmadı.

19 yaşında oğlunu doğurduktan 12 sonra sakalları çıkmaya başladı ve eşi ile beraber 1890’da Avrupa’ya gitti. Dünyanın tek sakallı annesi unvanı ile yaşlaşık 400 dolar kazanmaya başladı.

1912 yılında eşinin hastalanıp ölmesi sonucu Barchy, ikinci kez evlendi ama eşi kendisine çok kötü davranıyordu. Bir süre sonra da eşi Barchy ile oğlunu terk etti.

Uzun süre diyabet hastalığı ile mücadele eden Barchy, 19 Ekim 1925’te hayatını kaybetti.

Grace Gilbert

Grace Gilbert'ın garip hayat hikayesi

Grace, 2 Şubat 1876 yılında Ohio’da dünyaya geldiğinde vücudunda ince tüyler vardı ve birkaç yıl içinde de sakalları çıkmaya başlamıştı.

Grace, özel hayatında kızlarla değil erkeklerle arkadaşlık ediyor ve sürekli pantolon giyiyordu. 1901 yılında profesyonel sakallı bayanlar arasına, imzaladığı bir kontratla katıldı.

1910 yılında kendisi 34 yaşındayken, 53 yaşında köse bir çiftçi ile evlenmeye karar verdi. Nikah töreni sırasında, memur Grace’yi damat, çiftçiyi ise gelin sanmıştı.

11 Ocak 1924 yılında Grace, anlaşılmayan bir nedenle hayatını kaybetti.

Christine

Christine'in garip hayat hikayesi

Aslında gençlik yıllarında oldukça güzel bir kadın olan Christine’nin, oğlu dünyaya geldikten sonra çenesinde tüylenmeler başladı. Christine bu tüyleri traş ettikçe, sakala dönüştü ve sonra binlerce dolar harcasa da sakallarından kurtulamadı.

Eşinin hastalanıp çalışamaz hale gelmesinin ardından Christine, kendisini suçladı. Eşini ve oğlunu bırakıp bir karnavala katıldı ve çalışmaya başladı.

Yeteri kadar para biriktirdikten sonra tedavi olan Christine, sonunda sakallarından kurtulmayı başardı.

Jane W. Devere

Jane W. Devere'in garip hayat hikayesi

1859 yılında dünyaya gelen Jane, 1883 yılında bir şovmen ile evlendi.

Halen dünyadaki en uzun sakallı kadın unvanını elinde tutan Jane, 1912 yılında geçirdiği bir kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Frances Murphy

Frances Murphy'nin garip hayat hikayesi

Frances, 1910 yılında Amerika’da dünyaya geldi ve doğduğunda bir transeksüeldi.

Bir bayan olarak yaşamaya devam etmekte zorlanan Frances, kadın kıyafetleri giymek için mahkemeden izin çıkardı.

Görüntüsü yüzünden iş de bulamayan Frances, bir sirkte çalışmaya başladı ve New York’ta metroda, bir kuaför tarafından taciz edildi.

Taciz olayı mahkemeye taşındı, Hakim Frances’in kadın olduğuna inanmayıp, doktor raporu istedi ve raporda, Frances’in bir transeksüel olduğu yazıyordu. Bunun üzerine Frances, yalancı şahitlik suçlamasıyla tutuklandı.

Josepine Boisdechene

Josepine Boisdechene'in garip hayat hikayesi

Joséphine, 25 Mart 1831’de İsviçre’de dünyaya geldiğinde, koyu renkli tüyleri vardı. Bir doktor bu tüylerin zamanla döküleceğini söyledi ama öyle olmadı. Aksine tüyler uzamaya ve sertleşmeye başlamıştı.

Ailesi Joséphine’i tedavi ettirmek için 8 yaşına gelmesi bekledi. Ama doktorlar duruma bir çare bulamayınca Joséphine, sakallarıyla yaşamak zorunda kaldı.

Joséphine, annesini kaybedince, babası kendisine gelen teklifleri değerlendirdi ve Joséphine bie şovmenle çalıştı.

Joséphine 18 yaşında evlendi ve bir kız bebek doğurdu. Kızı kendisi gibi tüylü değildi ancak bebek 11 ay yaşadıktan sonra öldü.

Bunun üzerine ikinci bebeğini dünyaya getiren Joséphine’in oğlu da kendisi gibi tüylüydü. Joséphine’in küçük oğlu Albert de bir süre sonra şovmenlerin ilgisini çekti ve anne oğul birlikte, bir müzede çalışmaya başladılar.

Malvina Emily Perry

Malvina Emily Perry'nin garip hayat hikayesi

 1881 yılında bir gemide doğan Emily, denizci belgesi olan tek bayan kaptan oldu.

13 yaşına kadar sakaları olmayan Emily’nin sakalları çıkınca, bir sirkte çalışmaya başladı ve tam dört evlilik yaptı.

Emily’nin üçüncü eşinden 3 tane çocuğu oldu ve oğlu ile ilgilenmediği gerekçesiyle mahkemeye çıkarıldı. Hakim onun kadın olduğuna inanmadı ve yalancı şahitlikten tutuklandı.

Tutukluluğu bitince gemilerde çalışmaya başladı. Sonra Baltimore’a oğlunun yanına gitti. 26 Şubat 1934 yılında ölümü üzerine oğlu evlatlık olarak verildi.

Rebecca Westgate

Rebecca Westgate'in garip hayat hikayesi

1824 yılında New York’ta dünyaya gelen Rebecca, 1841 yılında Lyon adında bir genç ile evlendi. 44 yaşına kadar mutlu bir evlilik sürdüren Rebecca’nın sakalları bundan sonra çıktı.

Arkadaşlarının ısrarı üzerine sakallı bayanlar arasına katılan Rebecca, Chicago’da bir müzede çalışmaya başladı.

Müzede yaklaşık 10 yıl çalıştıktan sonra, 56 yaşında hayatını kaybetti.

Adele Kıs

Adele Kıs'ın garip hayat hikayesi

1884 yılında sakallı olarak dünyaya gelen Adele, evlendi ve eşiyle birlikte bir sirkte çalışmaya başladı.

Bir gün Adele uyurken bir arkadaşı onun sakallarını kesti ve Adele olaydan dolayı tazminat alıp, Budapeşte’ye gitti. Ocak 1934 yılında Budapeşte’de hayatını kaybetti.

Zola Williams

Zola Williams'ın garip hayat hikayesi

1950’li yıllarda diğerleri gibi sirklerde çalışan Zola, diğer sakallı kadınlara göre çok daha şişmandı, obezite ile mücadele ediyordu ve bu onun daha erkeksi görünmesine yol açıyordu.

Zola, kendisinden başka sakallı kadın olmadığını iddia ederek, dikkatleri üzerinde toplamıştı.

Harnaam Kaur

Harnaam Kaur'un garip hayat hikayesi

İngiltere’de öğretmenlik yapan Harnaam Kaur, 24 yaşında polikistik over sendromu sebebiyle ergenlik çağlarından beri çıkan sakallarını, kesmeyi bırakmış

Kendisini böyle daha seksi bulduğunu söyleyen Kaur, haftada iki kez yüzüne ağda yapmayı bıraktıktan sonra huzur bulduğunu açıklıyor. O kendi hikayesiyle, vücudundan utanan ve değiştirmek isteyen tüm kadınlara ilham vermeyi amaçlıyor.

11 yaşından beri bu rahatsızlıkla mücadele etmeye başladığını ve bu yüzden intihar etmeyi bile düşündüğünü belirten Kaur, artık etek giydiğini, makyaj yaptığını, mücevher kullandığını ve diğer kadınlar gibi manikür bile yaptırdığını söyledi.

Conchita Wurst

Conchita Wurst'un garip hayat hikayesi

Conchita Wurst, Avusturya’lı bir şarkıcı ve O, ülkesini 2014 Eurovision Şarkı Yarışması’nda, “Rise Like a Phoenix” adlı şarkı ile temsil etti.

Yarışmadan 290 puan alarak birincilikle ayrıldı.

10 Eylül 2013 tarihinde Avusturya ulusal kanalı ORF 2014 Eurovision Şarkı Yarışması’nda ülkesini temsil etmesi için görevlendirilen ve Eurovision Şarkı Yarışması’nın finalinde 290 puan alarak birinci olan, Conchita Wurst, halen mesleğine devam ediyor.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git