Sakarin Nedir ve Nerelerde Kullanılır

Sakarin Nedir?

Sakarin yüz yıldan daha fazla bir süredir kalorisiz tatlandırıcı olarak hem yiyecek hem de içeceklerde kullanılıyor olup, sofrada kullanılan şekerden üç yüz kat daha tatlı kalorisi olmayan bir tatlandırıcıdır.

Sakarin Nerelerde Kullanılır?

Günümüzde sakarin kullanımı oldukça yaygınlaşmış olup birçok yerde kullanılmaktadır. Reçeller, sakızlar, unlu gıdalar, konserveler, şekerlemeler ve tatlı sosları başta olmak üzere bunlar dışında kozmetik ürünlerde, ilaçlarda, vitaminlerde de kullanılmaktadır. Ayrıca sofra tatlandırıcısı olarak da birçok marka adı altında kullanıma açıktır.

Ne Kadar Güvenli?

Bir dönem kanser yapıcı bir madde olarak özellikle Avrupa’da kullanımı yasaklanmış, birçok insanın sakarinden uzak kalmasına neden olmuştur. Sonraki yıllarda fareler üzerinde yüksek dozda yapılan araştırmalara göre ise kanser yapıcı herhangi bir etkiye rastlanmamış sakarinkanser yaptığı iddiaları kesin bir dille yalanlanmıştır. Özellikle 2000’li yıllardan itibaren yaygın olarak kullanılan sakarin, büyük sağlık otoriteleri tarafından kullanılmasında hiçbir sakınca olmadığı kullanımının son derece güvenli olduğu belirtilmiştir. FAO, WHO ve Avrupa Gıda Güvenlik Kurumu EFSA tarafından büyük bir titizlikle incelenmiş ve güvenli bir gıda olduğuna karar verilmiştir.

Günlük Sakarin Kullanım Miktarı Nedir?

Günlük kullanılabilecek sakarin miktarı vücut ağırlığıyla doğru orantılı olarak belirlenmiştir. Çocuklar ve yetişkinler için kilogram başına alınması gereken miktar 5 mg’dır. Buna göre örneğin 60 kiloda olan bir kişinin günlük alması gereken şeker miktarı 300 mg’dır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git