Selülitte Yağlar Arttıkça Görüntü Bozulur

En sık görülen ve şikayet konusu olan, beden formu bozukluğu selülittir.

Selülitin tanımını ve ne şekilde oluştuğunu  biraz açıklayalım:

Beden  estetiğimizi, siluetimizi olumsuz etkileyen ve cildimizde belirli yerlerde gözle görülebilen portakal kabuğu görünümündeki şekil bozukluklarına selülit veya lipodistrofi adı verilir.

Selülit özellikle  dokularımızdaki lenf dolaşımımızın herhangi bir sebepten dolayı yavaşlaması sonucunda, hücreler arasında lenf sıvısının birikmesiyle meydana gelir. Yavaşlamış veya bozulmuş lenf dolaşımı ile dokularda birikmiş lenf sıvısı selülit olarak adlandırdığımız cilt deformasyonlarının ortaya çıkmasına neden olur.

Tipleri Tedavi edilebiliyor

Lenfatik dolaşımın bozulmasıyla dokularda hücreler arası mesafelerde yağlar birikmeye başlar. Selülitin artması yağların birikimi artırır, yağların birikmesi selülitin artmasını sağlar. Tıpkı yuvarlanarak büyüyen kartopunun daha çok büyümesi şeklinde hızlı bir selülit ve yağ birikimi oluşur.

Selülitler başlangıçlarında yumuşak bir doku özelliğine sahiptirler ki bu selülitlere yumuşak selülit denir. Zaman içerisinde selülitler daha da gelişerek yer yer sertlikler oluştururlar ki, el cildin üzerinde gezdirildiğinde el altında nodüler sertlikler hissedilir. Bu selülitlere de nodüler selülit adı verilir.

Selülitlerin daha da ilerlemesi ile ciltte hissedilen nodüler sertlikler daha yaygın ve daha sert hale gelir. Buna da fibröz selülit adı verilir. Yumuşak selülitler daha çabuk tedavi edilirken, nodüler selülitler daha geç tedavi olur. Fibröz selülitler ise tedavilere daha yavaş ve geç cevap verir. Selülitin tam ve gerçekçi sınıflandırılması için artık özel aletler kullanılıyor. Selülit genellikle bölgesel ya da genel yağlanma sorunu ile birlikte görülür.

Ender SARAÇ

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git